תוצאות חיפוש במאגר דפים
  נושא  
כנס שינוי מוניטרי באוניברסיטת בר אילן
כנס התנועה לשינוי מוניטרי יקיים השנה באוניברסיטת בר אילן ויציג את הצורך בשינויים מהותיים במנגנונים הפיננסים

 
איך ייראו חיינו בעידן הפוסט קפיטליסטי?
הארץ: "באופן כמעט לא נראה לעין, בפינות נסתרות של מערכת השוק, אזורים שלמים של חיים כלכליים מתחילים לנוע לפי מקצב שונה. מטבעות מקבילים, מאגרי זמן (עבודה), קואופרטיבים וניהול עצמאי של תחומי מגורים הולכים ומתרבים, ללא שכלכלנים מקצועיים יתנו את דעתם עליהם, ולעתים כתוצאה ישירה מקריסת המבנים הישנים בתקופה שלאחר המשבר של 2008."
פרסומים  
פרסום חדש של ארגון ccia על מטבעות קהילתיים
מדריך חדש של ארגון ccia בשם People Powered Money עוסק בכל מה שצריך לדעת כדי לפתח מטבע קהילתי. חלקו הראשון סוקר את היתרונות הפוטנציאלים של סוגי המטבעות הקהילתיים השונים הקיימים בעולם ובחלקו השני מתייחס באופן פרקטי לתהליכי היישום
כלים ומדריכים  
כלכלת השיתוף פה, והיא נשארת: האם העיר מוכנה?
אייל צאום, בבלוג מיתוג ערים ומדינות: "ניתן כבר לומר בביטחון כי כלכלת השיתוף משגשגת – היא מאתגרת ומתחרה בתעשיות המסורתיות, מפרה את הרגולציה ומשמשת הזדמנות לחדשנות ולצמיחה".
פרסומים  
צמיחתה של הכלכלה המעגלית (אנגלית)
על פי הגרדיאן הלונדוני, יש לברך על בואו של עידן הכלכלה המעגלית. זאת, כי כלכלה מעגלית תורמת רבות לפיתוח כלכלי מקומי:
פרסומים  
פורסם מכרז להקמת קרנות הון צמיחה לעסקים בינונים בכ-900 מליון ש'
משרדי הכלכלה והאוצר יקימו שתי קרנות שינוהלו על ידי גופים פרטיים ויממנו צמיחה של עסקים בינונים, בעיקר כאלה שאינם מתחום ההיי טק
פרסומים  
#YourPound: Meet the User – Paul
סיפורו של פול מקהילת ה- Brixton pound באנגליה מראה כיצד המטבע המקומי תורם להתססה של הכלכלה המקומית, וביחד עם זה ליצירה של הקשרים בין אנשים, ובין אנשים למקום שבו הם חיים.
פרסומים  
אתר חדש: Community-Currency.info
האתר החדש עוסק בנושא של מטבעות משלימים ומטבעות קהילתיים. באתר ניתן למצוא חומרים כתובים על חקיקה בנושא, מאמרים, מילון מונחים, מחקרים ועוד. הכל אודות מטבעות משלימים וקהילתיים ובפרט כאלה המתפתחים בצפון מערב אירופה.
פרסומים  
המפקח על הבנקים בוחן: לא לפקח על אגודות אשרי קטנות
המפקח על הבנקים נפגש השבוע עם קואופרטיב שלנו המבקש ממנו לאמץ את המודל ההולנדי, כדי ליצור הדרגתיות בדרישות ולאפשר צמיחת גופים קטנים
פרסומים  
שוק ההון מתחבר להמונים: גם רשות ני"ע רוצה קיקסטארטר
ידיעה בכלכליסט על הפלטפורמה האינטרנטית, שהרשות לניירות ערך מנסה לקדם לגיוס כספים, שגם תעניק למשקיע תשואה או חלק הוני במיזם
פרסומים  
בדרך למימון המונים, הצטיידי בנעלי בלט
כלכליסט: אורלי שדה פרופסורית בתחום מימון המונים, על תוצאות מחקר בתחום, הנוגע לחשיפה של אוכלוסיות מיעוט למקורות מימון בארץ ובעולם, בהסתכלות מגדרית.
פרסומים  
שלנו מגישה נייר עמדה לבנק ישראל
אחד מהכלים הפיננסיים שיכולים לסייע בפיתוח כלכלה מקומית הם הקמת איגודי אשראי. המפקח על הבנקים פרסם טיוטת הנחיות לעניין אשראי לדיור ונדל"ן וקואופרטיב "שלנו" מגיב
פרסומים  
חדשנות בשירותים פיננסיים חייבת להועיל לכולם (באנגלית)
Innovation in financial services must benefit everyone
פרסומים  
השעות של איתקה - המטבע המשלים הוותיק ביותר בארה״ב
ב-WeShare סוקרים את המטבע המשלים הוותיק ביותר בארה"ב - שעות אית'קה, שנועד לחזק את החוסן הכלכלי של הקהילה
פרסומים  
בשורה לעסקים הקטנים: היתרונות הטמונים במיקרו-השקעות
באמצעות שינויים קלים אך מהותיים ניתן להגדיל את מגוון והיקף אפשרויות ההשקעה הזמינות ולנתב את כספי ההשקעות לאפיקים חדשים, שישפרו את משוואת התשואות הצפויה. הדרך הזמינה והמהירה ביותר היא יישום מודל ה"מיקרו השקעות".
פרסומים  
כוחם של מטבעות משלימים: הנס של וורגל
מה יקרה אם קהילות וערים קטנות יתפסו מרחק מהמטבע הלאומי באמצעות יצירה של מטבעות קהילתיים? עיירה קטנה באוסטריה בשם וורגל ב1932, התרחש ניסוי במטבע משלים, שכדאי לכולנו להכיר.
פרסומים  
מימון המונים ככלי לשינוי חברתי
במגזין התוכנית לכלכלה וחברה של מכון ואן ליר מתפרסם מאמר של יוחאי ברנשטיין הסוקר את התפתחות הכלי של מימון המונים, מסביר כיצד כלי זה יכול לשמש כלי מימוני למימון עסקים חברתיים ומסמן את האתגרים שעימם יש להתמודד כדי לממש את הפוטנציאל.
פרסומים  
סיוע לעסקים קטנים במהלך מבצע צוק איתן
האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית מציעה הלוואה של 45,000 ₪ ללא ריבית ללא הצמדה עם תנאי החזר נוחים, יש צורך ב-2 ערבים והמלצת יועץ עסקי. מנהלי המעוף יבצעו את האבחון לעסקים ויוציאו את ההמלצה הנחוצה להגשת הבקשה לקרן.
פרסומים  
השרים אישרו: מימון חברתי לעסקים קטנים
הצעת חוק של יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן, להסדיר גיוס "מימון חברתי" לפיתוח העסקים הקטנים והבינוניים, אושרה בוועדת השרים לחקיקה. "בעלי עסקים מתקשים לעמוד בדרישות המערכת הבנקאית כדי לקבל אשראי"
פרסומים  
עתיד אופטימי לכסף: הדור הבא של הביטקוין
ברנרד לייטאר, שהיה מאדריכלי האירו, מציע לבעלי עסקים להקים קהילת כסף: מעין בנק של כסף "קפוא" שיסייע להם לשרוד עד שישלמו להם
פרסומים  
מדריך ליצירת מטבע קהילתי
מסמך זה הוא תרגום של מדריך שכתבו ברנארד ליטאר וגוונדולין הלסמית'. ניתן למצוא במסמך המקורי הרחבות ודוגמאות רבות למטבעות קיימים – קישור. תורגם בהתנדבות על ידי ארנון שומר התנועה לשינוי מוניטרי, מערכת o-share
פרסומים  
מהלך משותף: כלים פיננסים לפיתוח כלכלה מקומית מקיימת
אתגר מרכזי בפיתוח כלכלה מקומית מקיימת, הוא ביצירה, הרחבה ופיתוח של כלים פיננסים מתאימים, המאפשרים יצירת ערך מקומי, חברתי, סביבתי וכלכלי משמעותי וראוי
פרסומים  
איך מתמודדים עם בעיית הריכוזיות?
שתי יוזמות שונות המציעות דרכים להתמודד עם המונופול הבנקאי ובעיות הריכוזיות במשק.
פרסומים  
דוגמה מעניינת לקבוצות רכישה
בלי סניפים, פערי תיווך או הנהלה מנופחת, ובלי חוויית קנייה ומותגים, אבל עם מאות מתנדבים ומחויבות עמוקה לערבות הדדית, מיזם שיווק המזון החרדי "המכירה הקהילתית" עוקף את יוקר המחיה
סרטונים  
עודף מדוגיקוין? הכירו את המטבעות שמעבירים את השליטה בכסף לציבור
בזמן שרגולטורים ברחבי העולם תוהים איך בדיוק להתייחס לתופעה החדשה שמאיימת לקחת להם את המונופול על הכסף, תומכי המטבעות האלטרנטיביים טוענים שמדובר לא רק בחלופה יציבה יותר, אלא גם בהצהרה האולטימטיבית על חופש: חופש לבחור לא רק כמה כסף אקבל ואשלם עבור שירותים ומוצרים, אלא גם איזו צורה של כסף אקבל, ומה יהיו הערכים שיתלוו לבחירה הזאת.
פרסומים  
חולמים לפתוח עסק? הכירו את האנשים שילוו לכם ללא ריבית
האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית: "קהל היעד שלנו הם בעלי עסקים קטנים, כמו מספרות, מכולות, מוסכים קטנים או חקלאים, שהמחזור החודשי שלהם אינו עולה על 150 אלף שקל בחודש"
פרסומים  
הכירו: רשת חברתית להלוואות
עסקים קטנים ומקומיים מתקשים בגיוס אשראי והון ראשוני. יוזמות שונות מנסות להתמודד עם חסמים אלו, כאשר אחת מהן היא eLoan, יוזמה ישראלית ליצירת רשת חברתית למתן הלוואות.
סרטונים  
כיצד מודדים תשואה כלכלית של עסק חברתי?
מחקר חדש, שנערך על ידי 'נובה' התמקד בעסקי ההסעדה החברתיים של קרן דואליס מצביע על החזר גבוה על ההשקעה.
פרסומים  
"זו תהיה טעות להתמקד בצמיחה ולהניח שאי־השוויון ידאג לעצמו"
יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד, הכריזה לאחרונה: "בשנים הבאות, לא יספיק להסתכל רק על צמיחה כלכלית. אנחנו צריכים לשאול אם הצמיחה הזאת מכלילה: האם הסירות הקטנות עולות עם הסירות הגדולות, או שהן פשוט נדחקות הצידה".
פרסומים  
אקטיביזם פיננסי
פעיל ספרדי לווה סכום עתק מהבנקים והעבירו לארגוני מחאה, קומיקאים בריטים מותחים את בנקאי הסיטי ופעילים בארה"ב משתילים מסרים חתרניים בכספומטים. האקטיביזם שנולד בעקבות המשבר העולמי מציג דרכי מאבק מפתיעות ותופס תאוצה גם בישראל
פרסומים  
שוק הון חברתי לישראל
הדוח על שוק ההון החברתי בישראל, שהוזמן על ידי יד הנדיב, בוחן את תחום ההשקעות החברתיות והמימון החברתי בישראל. הדוח שם דגש על מקומה ותפקידה של הממשלה ביישום ההמלצות ובעיקר בקביעת מדיניות וברגולציה.
ניירות מדיניות  
קרן להשקעה בעסקים חברתיים
כיום עסק חברתי נופל בין הכיסאות כי הוא לא מספיק עסק למי שמממן עסקים ומוקצה מצד הפילנתרופיה כי הוא עסקי: "החלטנו להקים קרן להשקעה בעסקים חברתיים בתחום התעסוקה כי חיפשנו דרך ליצור מקורות מימון. כל המטרה היא לשחרר מחסום מימוני. נתחיל בפיילוט של קרן ,מעין יוזמה חברתית, ונמדוד את הצד החברתי.
פרסומים  
"משמרים את המונופול הבנקאי - במקום לדאוג לעתיד האנושות"
הכלכלן הבלגי ברנרד ליטאר, מאבות היורו ולשעבר בכיר בבנק המרכזי הבלגי, חוקר מערכות מטבע כבר 40 שנה ואולם, נדרשו לו הרבה פחות שנים כדי להבין שהמערכת המוניטרית הנוכחית מקולקלת הפתרון היחידי לחוסר היציבות המובנה שלה, הוא אומר, הוא מעבר ממערכת של מטבע לכל מדינה לריבוי מטבעות למטרות שונות "זה לא כלכלה, זאת פיסיקה; דחפנו את היעילות רחוק מדי"
פרסומים  
מה זה כסף? סרטונים  
כלים פיננסיים קהילתיים לפיתוח מקומי
ניתן לראות מספר יוזמות המתפתחות בשנים האחרונות: מטבעות מקומיים, חיזוק קהילות ע"י כלכלה לוקאלית. ישנם סוגים שונים מטבעות- אינטרנטיים, דומים לאלו המקובלים. גורמים לחיזוק וגיבוש קהילות, פיתוח ראוי של כלכלה-חברה-סביבה.
פרסומים  
סיכום המושב: כלים פיננסיים לפיתוח מקומי
הפאנל עסק במודלים למימון עסקים ופרויקטים מקומיים אשר מאפשרים זרימת כספים למטרות פיתוח אזורי, ושימוש יעיל במקורות המימון המסורתיים – בנקים, ממשלה ופילנתרופיה.
פרסומים  
המרת מטבע
חניון שגובה תשלום בערמונים, מטבע עירוני שמיועד אך ורק לעסקים מקומיים, מסעדה שמציעה מנות ראשונות תמורת לייקים, קהילת סחר חליפין שמשתמשת במטבע וירטואלי בשם "שפע", ושוק מיוחד לאימהות שמשלמים בו ב"לבבות". יותר ויותר צרכנים קוראים תיגר על השיטה המוניטרית. האם זה באמת יכול לשנות את פני הכלכלה?
פרסומים  
מבט - כסף לבבות וסחר חליפין
סחר החליפין באינטרנט צובר תאוצה, כשאפשר לשלם בנקודות ואפילו בלבבות במקום שקלים.
סרטונים  
Economics students aim to tear up free-market syllabus
Undergraduates at Manchester University propose overhaul of orthodox teachings to embrace alternative theories
פרסומים  

עסק משלך - דוח מסכם
בוגרות התוכנית 'עסק משלך' מחקר אורך בארבע נקודות זמן
מחקרים  
איך יוצרים קמפיין מימון המונים מוצלח
סלבה רובין, ממייסדי אינדיגוגו המבקר בארץ, מספר מה הסודות להצלחה בקמפיין, ומה הוא חושב
פרסומים  
תנו נדבה לאני: המדריך לפרויקט מימון המונים מוצלח
מספר הפלטפורמות לגיוס כספים ברשת בעזרת מימון המונים כמעט הכפיל את עצמו בשנתיים האחרונות - ובצדק: יזמים רבים גילו שבמקום לרדוף אחר משקיעים, יוכלו לממן את הפרויקט שלהם ובדרך גם להשיג לקוחות פוטנציאליים ברשת.
כלים ומדריכים  
Create a neighbourhood food sharing scheme
כתבה באנגלית על שיתוף מזון בין שכנים
פרסומים  
10 ideas for change: The Sharing Economy
כתבה באנגלית, כיצד ניתן לחזק את הכלכלה המקומית ולשפר את חוסנן של שכונות עירוניות?סקירת עשרה פרויקטים לדוגמה
פרסומים  
Building a sharing economy
כתבה באנגלית על התנועה העולמית לקידום כלכלה שיתופית והשפעתה על זרם החיים המרכזי
פרסומים  
סגנון חיים צרכני חדש
העולם הישן ראה בצבירת רכוש מטרה, אך בעולם החדש הרכוש הוא אמצעי, ואינו בעל שום ערך או משמעות, מכיוון שחשיבותו נמדדת לפי מעשיות השימוש בו.
פרסומים  
משנים את כללי המשחק: הכלכלה השיתופית כובשת את העולם
פורבס: תעשיית השיתוף העולמית הפכה מהכנסה צדדית למחוללת תמורות, ומגלגלת כ-3.5 מיליארד דולר בשנה. מאיתור חדר מלון ועד גיוס כספים, ממכירת בולים ועד הקמת מיזמי ענק - הכל נמצא בהישג יד. כך הפך האזרח הקטן למשתף גדול
פרסומים  
Local government bonds would be a boost for investment
מאמר שפורסם באתר ה- Gurdian ביוני 2013. המאמר עוסק באגרות חוב מוניצפליות כמקור מימון אלטרנטיבי לרשויות מקומיות.
פרסומים  
מטבע WIR והכלכלה הלאומית בשוויץ
המטבע נוצר ב-1934 בעקבות מצב כלכלי קשה באירופה
פרסומים  
ביטקוין, בקרוב גם בארנק הווירטואלי שלכם?
קפטן אינטרנט: ממטבע וירטואלי אלטרנטיבי עם מוניטין מפוקפק ודיווחים על פריצות, הביטקוין הולך ומקבל לגיטימציה, כולל אישור על ידי האיחוד האירופי. האם 2013 תהיה שנת המפנה שלו?
פרסומים  
הבנק מסרב? הציבור יממן
כלכליסט: המשבר הכלכלי הגלובלי ומחנק האשראי שנוצר בעקבותיו שולחים יותר ויותר יזמי נדל"ן בעולם לגייס כספים מקבוצה גדולה של אנשים, שכל אחד מהם משקיע סכום קטן יחסית. אך בישראל השיטה של מימון המונים לפרויקטי בנייה עדיין נמצאת בחיתוליה, וסובלת ממגבלות חוקיות על היכולת להעניק תמורה למשקיעים
פרסומים  
נמאס מהתספורות: קרן מניות פרטית חדשה תשקיע בחברות הוגנות בלבד
הקרן, "אביב ערכית", תשקיע רק בחברות שעומדות בתנאי הוגנות מחמירים בתחומי ממשל תאגידי תקין, יחס לעובדים ולספקים, שכר בכירים שאינו מוצדק, אחריות סביבתית, יחס לבעלי מניות מיעוט ועוד.
פרסומים  
ידיעות הנגב: יש הכל - על השימוש במטבע "שפע"
תשכחו מהשקל מהיום תושבים בבאר-שבע משלמים במטבע הווירטואלי "שפע"
פרסומים  
The Collaborative Economy
דוח באנגלית המתייחס לכלכה שיתופית כצעד הבא של עסקים חברתיים
ניירות מדיניות  
Sharing cities: The magic of indirect
כתבה באנגלית על כלכלה שיתופית מקומית
פרסומים  
הצעת חוק חדשה: גיוס כסף לסטארט-אפים גם מהקהל הרחב פרסומים  
סיכום יום עיון – מטבעות קהילתיים ופתרונות אשראי יצירתיים לעסקים מקומיים
יום העיון התקיים בהנחיית אדגר קמפרס - Edgar Kampers – מייסד ומנכ"ל ארגון QOIN, מומחה בעל שם עולמי לפתרון בעיות אשראי, וחילופי משאבים לעסקים מקומיים, ולניהול מערכות מטבע יצירתיות.
פרסומים  
יום עיון – מטבעות קהילתיים ופתרונות אשראי יצירתיים לעסקים מקומיים פרסומים  
אדגר קמפרס - Edgar Kampers פרסומים  
מעגל אשראי מסחרי לעסקים קטנים ובינוניים
בימים אלה בהם כלכלות בכל העולם נמצאות בהאטה או מיתון, הנזק שנגרם למרקם העסקים הקטנים והבינוניים - עקו"בים הוא רב ועקב כך נגרמת פגיעה ישירה בתל"ג ובתעסוקה.
כלים ומדריכים  
כלים פיננסיים פרסומים  
יוג׳ין קנדל: קרן להשקעה בעסקים חברתיים תוקם תוך חודשיים
דה-מרקר: הממשלה תקים קרן להשקעה בעסקים חברתיים תוך חודשיים - כך אמר היום יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, בכנס השנתי לחקר מיזמים עסקיים-חברתיים שנערך על ידי המרכז לחקר מיזמים עסקיים חברתיים במכללה האקדמית בית ברל בשיתוף הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב
פרסומים  
אתרי אינטרנט המאפשרים הלוואות בין אזרחים צוברים פופולריות
דה-מרקר: האתרים צומחים בעולם במהירות וצוברים אמון מצד גופים מוסדיים ורגולטוריים האם בעקבות המלצות ועדת זקן אפשר יהיה לייבא את המודל גם לישראל?
פרסומים  
החזון: כל אחד יוכל להדפיס כסף בעצמו
YNET כלכלה: ביי ביי סטנלי פישר, יחי ציון קינן: אסכולה חדשה בארה"ב קוראת לבטל את הכסף שמנפיקים הבנקים המרכזיים ברחבי העולם, ולתת לכל בנק להריץ את המטבע שלו. האם הכלכלה המודרנית יכולה בכלל להתמודד עם רעיון מורכב שכזה? אושי שהם-קראוס ממשיך במסע אחר הבנת הכלכלה
פרסומים  
איך לשנות את הכלכלה לפעול לטובת האזרח
יונתן קלינגר בעבודה שחורה מדבר על הביטקוין. ביטקוין הוא כסף בקוד פתוח. המבנה הטכנולוגי שלו מאפשר שימוש בו שישבור את האוליגופול של הבנקים. כך יכולה להימנע התלות של השלטון והאזרחים במערכת הדמוקרטית במוסדות הפיננסיים
פרסומים  
החסמים שמפריעים לעסקים זעירים להגיע לעצמאות
דה-מרקר: מיליוני יזמים בעולם כבר קיבלו הלוואות מיקור-מימון, שנועדו לאפשר לעניים להגיע לעצמאות כלכלית. אך בשנים האחרונות עלו סימני שאלה רבים בנוגע ליעילותן. דו"ח חדש סוקר את החסמים בישראל
פרסומים  
העסקים הקטנים מקפיצים את כלכלת גרמניה גם במשבר
דה-מרקר: עמוד השדרה של הכלכלה הגדולה באירופה מורכב מהמיטלשטנד - העסקים הקטנים והבינוניים -המעסיקים 60% מהעובדים בגרמניה. בלי מינוף אשראי, עם העדפה ליציבות בטווח הארוך על פני רווח מהיר, המיטלשטנד הוא גורם מפתח בהצלחת גרמניה
פרסומים  
פרק 6 - מימון והתנהלות פיננסית אלטרנטיבית במסגרת כלכלה מקומית מקיימת
ערן בוכלצב מדבר על האלטרנטיבות המתפתחות למערכות המימון והאשראי הקיימות
פרסומים  

כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט