עלינו
שתיל מיסודה של הקרן החדשה לישראל, הפועל לקידום שינוי חברתי יחד עם פעילים, ארגונים, רשתות ותנועות חברתיות בארץ ובעולם, ומסייע לבנייתה של החברה האזרחית ולחיזוקה, על ידי תמיכה בארגונים הפועלים למען שינוי חברתי בישראל, יחד עם מרכז השל לקיימות המקדם חזון לפיתוח מקיים, מוביל בשנים האחרונות את פיתוח התפיסה של כלכלה מקומית מקיימת בנגב.
חלק משמעותי מתהליך הלמידה הושפע מהארגון הבריטי - nef העוסק בפיתוח חשיבה, ועשייה לקידום כלכלה מקומית וקיימות, ומבצע מחקרים ומחקרי פעולה, מפתח כלים ותפיסות, ניירות מדיניות ומדריכים בתחומים של קיימות ורווחה.

בעקבות תהליכי למידה ועשייה מתמשכים הלכה והתעצבה גישה חדשה לפיתוח אזורי - "פיתוח בנגב במקום פיתוח הנגב" – פיתוח המעוגן בהוויה, בקהילות ובנכסים של הנגב.

הפעילות יצרה רשת רחבה ומגוונת של שותפויות עם קשת של ארגונים ביניהם: ציונות 2000, מעברים נגב מערבי, מרכז מנדל למנהיגות בנגב, אג'יק-מכון הנגב, המלק"ש (מרכז לקיימות שכונתית) באר שבע, תור המדבר ושבועת האדמה.

באפריל 2012 יצאה לדרך תכנית כלכלה מקומית מקיימת - Prject Wealth: Promoting Local Sustainable Economic Development בהובלת שתיל ובמימון האיחוד האירופי - ENPI CBCMed יחד עם שותפים נוספים באירופה וברשות הפלסטינית: 

CRIA - Centro Regional para a Inovação do Algarve - המרכז לחדשנות באוניברסיטת אלגרב בפורטוגל, אשר הוקם ב-2003 על ידי הרשות האזורית לתכנון ופיתוח, במטרה לגשר על הפערים בין חדשנות לסביבה ועל מנת להנגיש את הידע המתפתח באקדמיה לצורכיהם של מיזמים עסקיים וטכנולוגיים מקומיים. 

Lunaria  עמותה העוסקת במחקר, הכשרות ותקשורת בנושא סולידריות כלכלית, הגירה וגלובליזציה; מקדמת יוזמות של התנדבות בין לאומית ומדיניות בתחום נוער וצעירים; מיישמת מעורבות ושינוי חברתי הצומח מתוך הקהילה באמצעות דמוקרטיה השתתפותית. מתוך עבודת השטח בנתה לונריה מדד צמיחה ייחודי - QUARS, מדד אלטרנטיבי לצמיחה ואיכות חיים (Reginal Quality Development Index) 

Regione Puglia - Servizio Mediterraneo Task Force Cooperazione Territoriale הרשות האזורית לפיתוח כלכלי אזורי באזור Puglia שבדרום איטליה, המתמחה בשיתופי פעולה חוצי גבולות באיחוד האירופי ובמדינות שכנות באגן הים התיכון.

עמותה מבית לחם הפועלת לקידום ופיתוח קהילתי וכלכלי באמצעות מיזמים תעסוקתיים מקומיים, והכשרות לאוכלוסיות מוחלשות בנושאי פיתוח כלכלי והשתלבות בתעסוקה.

 

המסגרת החדשה מאפשרת לנו ולרשת השותפים הוותיקים והחדשים להרחיב ולהאיץ את העשייה הקיימת לקידום כמ"מ, בנגב ובמדינות שכנות באגן הים התיכון. 
תכנית כלכלה מקומית מקיימת Project Wealth: Promoting Local Sustainable Economic Development נתמכת על ידי האיחוד האירופי במסגרת תכנית 2007-2013 ENPI CBC באגן הים התיכון, שהינה יוזמה לשיתוף פעולה רב צדדי חוצה גבולות, הממומנת על ידי כלי תכנית השכנות האירופיות והשותפות (ENPI). מטרת התכנית היא לקדם תהליך של שיתוף פעולה בר קיימא והרמוני ברמת אגן הים התיכון, על ידי התמודדות עם האתגרים המשותפים וחיזוק הפוטנציאל האנדוגני. התכנית מממנת פרויקטי שיתוף פעולה התורמים לפיתוח כלכלי, חברתי, סביבתי ותרבותי של אזור הים התיכון. 14 המדינות הללו משתתפות בתכנית: קפריסין, מצרים, צרפת, יוון, ישראל, איטליה, ירדן, לבנון, מלטה, הרשות הפלסטינית, פורטוגל, ספרד, סוריה (השתתפותה מושעית בשלב זה), תוניסיה. רשות הניהול המשותפת (JMA) הנה האזור האוטונומי של סרדיניה (איטליה). השפות הרשמיות של התכנית הן ערבית, אנגלית וצרפתית.

 תוכן האתר הוא באחריותו הבלעדית של Project Wealth ואין להתייחס אליו בשום מקרה כמשקף את עמדת האיחוד האירופי או של המבנה הניהולי של התכנית.


כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט