תיירות יצירתית, תיירות בגישה אחרת
מהי תיירות יצירתית? מה הערכים המוספים שהיא מביאה לתושבים במקום, וכיצד היא יכולה למנף את הכלכלה המקומית?

בחודש מאי האחרון, במסגרת כנס "כלכלה מקומית מקיימת: כי זה עובד!" בבאר שבע, נערכה סדנה בנושא תיירות יצירתית עם ז'ואואו מינישטרו יזם תיירות מאזור אלגרב, פורטוגל, מייסד ומנהל חברת פרו-אקטיב טור ProAactiveTur העוסקת בתיירות יצירתית.
תיירות יצירתית מאפשרת לתייר להתנסות ביצירה באמצעות השתתפות פעילה בקורסים וסדנאות האופייניים ליעד החופשה שלו, כמו שיעורי רומבה בברצלונה, אפיית קוראסון בפריז, ביצוע קונצרטים בכנסיה ברומא או אריגה על פי מסורת המאיה בגואטמלה. תיירות מסוג זה, בה התייר מגלה תרבות חדשה דרך חוויה והתנסות, תופסת תאוצה בעשור האחרון. רבים מהתיירים מעדיפים לוותר על הטיול לאתרי נופש פופולריים ומעדיפים טיול הכולל השתתפות פעילה בסדנאות מקומיות, כדי שיוכלו להרגיש מעורבים בחיי היומיום של התושבים המקומיים. 

חברת פרו-אקטיב טור מיישמת את הרעיון העומד מאחורי תיירות יצירתית בדרכים שונות. זוהי חברה קטנה של שישה עובדים, צעירים, אשר עוסקים ביזמות סביב עולם התיירות, ובאים במגע עם אנשי מקצוע מתחום העיצוב, התקשורת, ביולוגיה, אקולוגיה ואיכות הסביבה; עם בעלי מלאכה מקומיים ועם גורמים אקדמאיים. בנוסף נותנת החברה ייעוץ לרשויות ועמותות מקומיות, ונמצאת בקשר עם עמותות בינלאומיות העוסקות בקידום מוצרים מקומיים.
פעילות החברה חובקת את כל אלגרב, זה האזור המתוייר ביותר בפורטוגל. בתקופת הקיץ מיליוני אנשים מגיעים לחופי אלגרב, אך בעשור האחרון התיירות העונתיות הפכה לגורם בעייתי. אנשים עובדים מספר קטן של חודשים בשנה ובשאר חודשי השנה הם מובטלים. העיירות ומוסדות התיירות באזור פועלים כדי להתמודד עם התיירות העונתית ופועלים לקידום תיירות אלטרנטיבית, "שאינה תלויה בשמש" כמו סביב צפרות, תיירות מזון וגסטרונומיה. יוזמות אלה החלו לפני כחמש עשרה-עשרים שנה, והיום ניתן לראות מגמה של שינוי מואץ בתחום.

אחת הדוגמאות המעניינות היא עידוד טיולים רגליים בהרי אלגרב. אזור ההרים באלגרב הוא אזור כמעט נטוש לעומת החוף. יש כפרים שכמעט לא נותרו בהם תושבים כיוון שמרבית האוכלוסייה עברה לאזור החוף. מטרות הפרויקט להחזיר את התיירות לכפרים באמצעות הליכה על מסלולים החוצים את אותם מקומות יישוב. בנוסף זהו אזור שמותאם לחובבי צפרות, אך יש גם אנשים המחפשים פעילות מודרכת. עבורם פיתחו בפרו אקטיב טור פעילות ייחודית כמו למשל פסטיבל הליכה בשיתוף עם העיירה לוּלֶה (Loule) במטרה לקדם תיירות של טיילים. אנשים צעדו במהלך סוף השבוע ו"על הדרך" נהנו מהשירותים של העיירה לולה כמו לינה, אוכל, ומגוון סדנאות שונות לגוף ולנפש.

פרויקט מעניין נוסף שיוצר חיבור בין תיירות ויצירה הוא פרויקט TASA. זהו פרויקט של הממשל האזורי באלגרב שבא להתמודד עם כך שהמלאכות המסורתיות, שאפיינו לאורך שנים את האזור, הולכות ונעלמות. בעלי הידע מזדקנים, ואין מי שלומד מהם. במסגרת פרויקט TASA קיבצו יחד בעלי מלאכה ומעצבים במטרה לעצב מוצרים חדשים בעלי אספקטים עכשוויים. תוך שנה נוצרה סדרת המוצרים הראשונה ולאחר מכן זכתה פרו אקטיב טור במכרז וקיבלה לנהל את הפרויקט. במסגרת הפרויקט נשמר קשר עם בעלי המלאכה, ונוצרים חיבורים עם המעצבים, כשהמטרה היא לעצב, למכור ולמתג, מוצרים שיש להם ביקוש בשוק. בשנים האחרונות אנשים ייצרו מוצרים שכבר אין בהם צורך, ומרביתם לא אקטואליים. מטרת הפרויקט לייצר מוצרים שימושיים, להשתמש במשאבי הטבע של האזור, ולהוסיף ערך למוצר, שיהיה רווחי לבעל המלאכה ולגורם המשווק, היינו, חברת פרו אקטיב טור. לעיתים יש אב-טיפוס של מוצר, שבסופו של דבר לא יוצא לפועל כי אינו בר מכירה. מרבית בעלי המלאכה בפרויקט די מבוגרים וניתן לראות איך הערכה העצמית שלהם הולכת וגדלה בזכות ההכרה בידע וביכולות שלהם.

החיבור לתיירות נוצר כדי לתמוך ביוצרים המקומיים, ולתת ערך מוסף לתייר, המעוניין לא רק להכיר את המקומות מנקודת מבט של תייר מזדמן, אלא גם לקחת חלק, להתנסות הלכה למעשה ולרכוש ידע וניסיון בתחום. יחד עם בעלי המלאכה פיתחו בפרו אקטיב טור, סדנאות למי שרוצה להתנסות בתהליך הייצור. מינישטרו: "אנו מארגנים סופי שבוע לתיירים שמעוניינים להישאר זמן ארוך יותר, ולהכיר לעומק את המלאכות המקומיות".
בחזרה לעיירה לוּלֶה. בעבר הייתה העיירה כפר עשיר במרכז אלגרב, אשר שימש אזור סחר חשוב. כיום המרכז של לולה הולך וננטש. "באמצעות תיירות יצירתית הראנו לרשויות איך ניתן להביא תיירים למרכז. דיברנו עם אנשים שהם חלק מהדינאמיקה של העיר והקמנו רשת של עסקים מקומיים הכוללת: בעלי מלאכה, בעלי מסעדות, מקומות לינה, ויחד איתם הרכבנו היצע שירותים לתייר", מסביר מנישטרו ומוסיף: "כדי להחזיר למקום חיים ואנרגיה נדרש זמן, וכל העת אנו עובדים על הרחבת הרשת וגיוון היצע השירותים".

פרו אקטיב טור היא חלק מרשת של תיירות יצירתית creative tourism שהוקמה בברצלונה, המאגדת בתוכה חברות מכל העולם ופועלת לקדם את התפיסה של תיירות יצירתית באמצעות יזמות של ארגונים מקומיים ולמידה הדדית.
משתתפי הסדנה שנערה בבאר שבע ניסו לבחון באלו תחומים יכולה התיירות היצירתית לבוא לידי ביטוי בנגב, והעלו מספר רעיונות מעניינים, כגון: סדנאות להתנסות בייצור מזון מקומי המבוסס על החקלאות באזור כמו ריבות ושמן זית, התנסות בעבודות יד כמו רקמה ואריגה האופייניות לחברה הבדואית, התנסות בפעילות בתחומי הארכיאולוגיה והגיאולוגיה, יצירה באווירה מדברית, פיתוח שבילי הליכה או רכיבת אופניים סביב תמות רעיוניות, ואירוח בבתיהם של תושבים מקומיים.
רעיונות כנראה לא חסרים, האתגר הוא כמו תמיד – להוציאם לפועל. משתתפי הסדנה הדגישו את החשיבות בשיתופי הפעולה, בעיצוב השירות, במיתוג ובשיווק על מנת לפתח את התיירות היצירתית בנגב כאבן שואבת לתיירים מהארץ ומחו"ל.גלריית תמונותכלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט