ראיון ברדיו עם נילי אהרון על השביתה של יישובי הנגב 17 במאי 2015
נילי אהרון מירוחם, מדברת בתוכניתה של קרן נויבך סדר יום, רשת ב', על אחוזי האבטלה הגבוהים, על היעדר מדיניות ממשלתית ארוכת טווח ועל התעלמות של שנים, של כל הממשלות.

הראיון נערך בעקבות השביתה של היישובים דימונה, ערד וירוחם. עליה ניתן לקרוא ב-mako

סגירת המפעלים בדרום בשנים האחרונות מעידה על בעיה של משבר תעסוקתי בנגב.
אחוזי האבטלה גבוהים (15% אבטלה) לעומת אחוזי האבטלה במרכז ארץ (5-6%), ובקרב החברה הבדואית 30% אבטלה. לדברי נילי לא חסרים מפעלים בפריפריה. רק למשל בירוחם יש מספר מפעלים גדולים, ויש איפה להעסיק את התושבים. הבעיה שהמגמה היא לא בהכרח להעסיק את בני המקום, וגם כשכן, לאו דווקא בדרג הניהולי, וכשמחילטים לפטר זה את הדרג הכי זוטר ואלו בני המקום. 

הבעיה קיימת בשני מישורים, האחד, תפיסת המדינה את הפריפריה. ההשקעה היא בפרויקטים לחיזוק הנגב והבאת אוכלוסיות איכותית בעוד שהשקעת אותם כספים בבני המקום תוכל להביא לשינוי. במישור השני, עסקים שנהנים מהטבות מדינה, ובכל זאת מחליטים לפטר. 

תפיסת המרכז את הפריפריה. כשמדברים על הפריפריה רואים סוג של נכשלות, מקסימום רואים בתושבי הדרום "אנשים טובים וחמים". מדובר על אנשים איכותיים, משיכילים שרוצים להישאר בפריפריה רק צריך לתת את הכלים. המשבר התעסוקתי הוא לא בגלל האנשים. לצערי בני היישוב חושבים איך לצאת ולעזוב למרכז, לא כי לא אוהבים את הפריפריה אלא כי אין איפה לעבוד.

להאזנה לראיון ברשת ב' (דקה 8:04, מקדימה לראיון שיחה של קרן נויבך עם ניסים קינן)כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט