"פורום תרבות - תעשייה יצירתית" מטעם הרשות לפיתוח הנגב ושתיל יוצא לדרך
ביום שני 22.9.14 נפגשו "חברי פורום תרבות - תעשיה יצירתית בנגב" בכדי למסד את הפורום, לתאם ציפיות וכיווני פעולה ולהרים כוסית לשנה החדשה.

הפורום, נולד מתוך מהלך שהחל בשנת 2012, ובו נפגשו נציגי הרשות לפיתוח הנגב ושתיל עם מנהלי מוסדות תרבות, יזמי תרבות, נציגי קרנות ועוד על מנת ללמוד את מודל "תעשייה יצירתית של הרשות לפיתוח פוליה" (איטליה), ולחשוב ביחד איך להביאו לנגב. המודל מבקש לתרום לאיכות החיים בנגב באמצעות עשייה תרבותית, שתביא לצמיחה כלכלית מקומית. סדרת המפגשים שהתרחשו הובילה לתחושה שיש להמשיך ולמסד פורום קבוע שיהווה כוח, יפעל ביחד וימשיך לקדם מדיניות של תעשייה יצירתית בנגב. הפורום ביקש להדגיש את חשיבות הקשר בין תרבות לכלכלה מקומית בנגב ואת העובדה כי תרבות מחוללת ויוצרת כלכלה. זאת ועוד, הפורום שם דגש על העלאת התרבות בנגב על סדר היום, ומבקש להתמודד עם פערי מרכז ופריפריה בתחום התרבות, עם הקצאת המשאבים ואופן השימוש בהם.הפורום הוא חלק אחד מתוכנית אסטרטגית רחבה לפיתוח וקידום מדיניות של תעשייה יצירתית, והוא מביא לידי ביטוי עקרונות חשובים במודל פיתוח כלכלה מקומית:
ראשית המודל מבוסס על מקומיות ואזוריות ועל הנכסים המקומיים: אנשי התרבות הדגישו כי יש בנגב תרבות מקומית איכותית, שלא נופלת מזו במרכז, מספקת תעסוקה ומכניסה כספים לאזור, ועל כן יש לחזקה.
שנית, שיתוף הפעולה הבין מגזרי- ציבורי (הרשות לפיתוח הנגב) העסקי (אנשי פיתוח כלכלי, נציגי קרנות) והחברתי (שתיל ויזמי תרבות מהשטח).
ובנוסף מביא לידי ביטוי את העיקרון של גוף מתכלכל - הרשות כגוף אזורי לקחה על עצמה להוביל את המהלך ולתכלל אותו. כמו כן ניתן לראות כי יש התעסקות רבה בשאלות המשאבים - מי מרוויח כיום ממשאבי התרבות? איזו תרבות יש פה ומי מעצב אותה? האם יש ייצוג הולם לתרבויות של כלל אוכלוסיות בנגב? האם הכסף שמושקע בתרבות מושקע באופן מקיים ומקומי? מי הספקים התומכים במעטפת התרבותית, והאם הם יכולים להיות מקומיים? ועוד.

בפורום חברים הרשות לפיתוח הנגב, פרויקט כלכלה מקומית מקיימת, שתיל דרום, נציגי מוסדות תרבות בנגב, נציגי קרנות פילנתרופיות, נציגי מרכזי צעירים ועוד.

מר נתן ג'יבלי, מנכ"ל הרשות לפיתוח הנגב ברך על התוצאות שנראות בשטח.
גב' גילי ברוך, מנהלת פרויקט כלכלה מקומית מקיימת בשתיל, ציינה את חשיבות השותפות שנוצרה בין הרשות לפיתוח הנגב, גוף מדיני, לבין שתיל, ארגון חברה אזרחית, כמו גם את חשיבות המהלך לפיתוח התרבות בנגב. המפגש הבא יערך במהלך חודש נובמבר ויעסוק בקידום מדיניות ורגולציה.


כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט