הודעה על הזוכים במענקים לקידום כלכלה מקומית מקיימת בנגב מטעם הקרן החדשה לישראל
לאחרונה התקיימו שני סבבי מענקים לתמיכה במיזם כלכלי, מקומי ומקיים בנגב. המענק ניתן מטעם הקרן החדשה לישראל, במסגרת Project Wealth בתמיכת ה-ENPI-CBCMED של האיחוד האירופאי.
בסבב המענקים הראשון, שהתקיים בשליש הראשון של השנה, זכה הפרויקט גידול ירקות בדואים מסורתיים, מיזם של פרויקט ואדי עתיר, ובסבב השני, שהתקיים לאחרונה זכתה המתפרה ביישוב תפרח. כל אחד מהמיזמים זכה במענק על סך 10,000 יורו.

המיזמים זכו במענק הודות לעשייתם המשלבת בין שלושה מעגלים: כלכלה, חברה וסביבה והודות לפעולתם המכוונת לחולל שינוי בנגב ולפיתוח כלכלה מקומית מקיימת (כמ"מ).

גידול ירקות בדואים מסורתיים, ואדי עתיר
מיזם ואדי עתיר, הפועל ביישוב חורה בתמיכת הרשות המקומית, הינו מהלך חדשני ומעורר השראה. במרכז המיזם מוקמת חווה חקלאית אשר בין היתר תגדל צמחי תבלין ומרפא, עדר מעורב של כבשים ועזים, וכן תפתח מוצרי קוסמטיקה ומוצרי חלב. כל זאת, בטכנולוגיות חדישות ומתקדמות, שפותחו במעבדה בינלאומית לקיימות בארצות הברית, שגם יזמה את הפרויקט. 

כחלק מהמיזם הגדול התפתח מיזם קטן יותר לגידול ירקות בדואים מסורתיים, המשלב פיתוח כלכלה מקומית, מקדם תעסוקת נשים, ומבטיח שילוב בין מסורתי וחדשני. מטרת המיזם בשלב ראשון לייצר בנק זרעים של ירקות, שהם הגידולים הטבעיים של אדמת הנגב בעבר ובהווה, וחלק מהתרבות הקולינרית הבדואית; בשלב השני, יוכשרו נשים לגידול הירקות מהזרעים ולמכירתם לצרכן. תחילה הן יוכשרו לכך בתוך החווה החקלאית של ואדי עתיר, ובשלב הבא יגדלו את הירקות בגינות בתיהן. כך יוכלו הנשים להגדיל את ההכנסה למשק הבית, הירקות המסורתיים יישמרו, ואיתם גם הסיפור של החברה הבדואית, ובנוסף לכל אלה, תושבי הנגב ירוויחו ירקות אורגניים בריאים בקנייה ישירה מהחקלאית.מיזם המתפרה ביישוב תפרח
מיזם המתפרה פועל בהובלת מרכז התעסוקה "מעברים- נגב מערבי" והמושב תפרח, ישוב חרדי במועצה אזורית מרחבים. במושב קיים קושי בשילוב נשים בתעסוקה, בין היתר מכיוון שאין משרות כמו גם מרחבי תעסוקה, התואמים את אורח החיים של האישה החרדית. מטרת המיזם לייצר אלטרנטיבה תעסוקתית ראויה, תוך התבססות על משאבים וכוחות מקומיים.

המתפרה תפעל ביישוב, ובשלב הראשון תספק בקבלנות משנה שירותי תפירה עבור יצרנים גדולים. בשלב הבא מתוכננת המתפרה לפתח קו אופנה ייחודי לאופנה חרדית, ותייצר שמלות ערב, שמלות כלה,  ובגדים נוספים בעיצובים המותאמים לנשים ונערות חרדיות.

המיזם נבנה תוך הסתכלות על המשאבים והכוחות הקיימים ביישוב. מספר משמעותי של נשים עוסקות בתפירה בבתיהן, וביניהן גם תדמיתנית מעצבת לבוש ובוגרת שנקר. כיום מעסיק המיזם שמונה נשים מהיישוב.

שני המיזמים אשר זכו במענק מדגימים, כל אחד בדרכו, פתרון יצירתי לאתגר כלכלי דומה - תעסוקה מותאמת תרבותית. פיתוח מיזמי תעסוקה המבוססים על כוחות ומשאבים מקומיים, אשר עונים לצורך מקומי, מגדילים את יכולת ההשתכרות של אוכלוסיות, שעד כה התקשו בכך, ומניעים את הכלכלה המקומית. 

בחירת המיזמים הזוכים במענק נעשתה על ידי ועדה ציבורית בראשות גב' מירב מזרחי מהקרן החדשה לישראל; מר ג'ורג' מאייר, קונסול כבוד של צרפת בבאר שבע; ד"ר ספא אבורביעה, חברת סגל מרכז מנדל למנהיגות בנגב; מר דוד גאפל, מנהל קרן שוסטרמן ישראל, גב' יפעת הלל, מנהלת מרכזי צעירים בדרום, ג'וינט ישראל; מר אפי טולדנו, מנהל תכנית עשינו עסק, ציונות 2000; אורי פינטו, מנהל מיזם "להעז" באופקים וזיווה בוקסבאום, מנהלת מרחב דרום - הקרן לידידות.
כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט