צוק איתן, עסקים קטנים מנסים לשרוד


ירי הטילים הבלתי פוסק מרצועת עזה, לצד הכניסה הקרקעית של צה"ל לרצועה משאיר רבים מתושבי עוטף עזה ומיישובים נוספים הסובלים מהמצב הביטחוני הקשה - בבית, עד שכבר אין ברירה. אז מבליחים לרגע, לסופר או רק למכולת הקרובה, "משלימים ציוד" ומממהרים חזרה למרחב המוגן, רגע לפני האזעקה הבאה.


מיגונית בשדרות

המצב הקיים פוגע קשות בעסקים הקימונעים, שלא לדבר על עסקי שירות אחרים, שלא מספקים מוצרים לשעת חרום כמו מספרות למשל או אתרי בילוי למיניהם ועוד ועוד. מבחינת הלקוחות, היינו התושבים, החיים כאילו עצרו מלכת. מוותרים על כל מה שאין בו צורך מיידי ומחכים עד יעבור זעם. הבעיה שמבחינת העסקים הדבר לא אפשרי. העסקים לא יכולים להרשות לעצמם לחכות, הם ממשיכים לשלם שכירות וארנונה כרגיל, לעבוד מול ספקים (אלו שלא חוששים להגיע לאזור), לשלם על מחויבויות קודמות וכמובן לשלם שכר לעובדים שנדרשים להגיע למקום העבודה, על אף שעבודה לא בהכרח קיימת. (על נושא זה, הנוגע להוראות פיקוד העורף להמשיך ולהגיע לעבודה כותבת בהרחבה יוליה שבצ'נקו מסטרנטית במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן גוריון בפוסט אל תגידו לי שזה לא כלכלי! באתר העוקץ).

בבתקופה האחרונה מאז החל מבצע צוק איתן הולכות ומתפתחות יוזמות אזרחיות שונות לתמיכה בעסקים המקומיים. 

אמץ עסק קטן מהדרום היא יוזמה של כנרת אייזנברג שמקיימת מפגשי נטוורקינג לעסקים ובימים אלה יצאה ביוזמה הקוראת לעסקים מהמרכז לתרום 5 שעות מזמנם או יותר, לטובת ייעוץ לעסקים מהדרום בתחום הפיננסים, שיווק, אינטרנט, משפטי ועוד.

יוזמות שונות לקנייה מקוונת מעסקים דרומיים מתפרסמות במדיה וברשתות החברתיות, דוגמאות לכך ניתן לראות כאן וכאן ובדף הפייסבוק מתגייסים לטובת העסקים המקומיים בדרום.

ויש גם עסקים שמציעים לתושבי הדרום לשלם עכשיו ולצרוך אחר כך, ברוח קמפיין מימון המונים. יוזמה מסוג זה היא הקריאה של עשן הזמן, פאב מקומי המעלה הופעות כמעט מידי ערב וכעת מתקשה לשרוד. אם בעת מבצע עמוד ענן ביקש צחי מנהל הפאב מכל מי שרצה לסייע, במקום לשלוח חיבוקים קנו בירה כעת מציעים בעדן הזמן לבליינים קבועים ופוטנציאליים לקנות כרטיסיית הופעות עד יעבור זעם.

יוזמה נוספת שכדאי להתייחס אליה היא יוזמה שמגיעה מהצד הפילנתרופי למתן הלוואות לעסקים קטנים של האגודה הישראלית להלוואות ללא-ריבית עליה ניתן לקרוא כאן. בנוסף גם קרן קורת בשיתוף בנק לאומי מציעה הלוואות לעסקים קטנים עליה ניתן לקרוא כאן.


כתבה: גלי בסודו

כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט