פורום תיירות בנגב – סיכום מפגש שלישי 7.7.14
מפגש שלישי של פורום תיירות בנגב התקיים במועצה אזורית בני שמעון, כחלק מסדרת מפגשים שמובילה הרשות לפיתוח הנגב תחת הכותרת "תיירות פורצת גבולות בנגב" בהנחיית רן וולף, (יועץ ומנהל פרויקטים מחברת רן וולף תכנון עירוני וניהול פרויקטים בע"מ) ורונית שלח-מורטון (יועצת ארגונית בפרויקט כמ"מ, שתיל)

לאחר שחברי הפורום קיימו סיור בתל אביב בעקבות הפיתוח התיירותי בנמל יפו, ולאחר שהגדירו את ארבע התמות בהן ירצו להתמקד במהלך המפגשים הבאים, הוקדש המפגש הפעם להרצאה מעוררת השראה עם דר' מרטין וייל, יזם פארק אריאל שרון בחירייה, ולהתחלת עבודה בקבוצות סביב ארבע התמות הנבחרות שבחרו הרכזים: חקלאות, שירות, אמנות ודרכים.
מרטין וייל, יזם בלתי נלאה הצליח לעשות את הבלתי אפשרי ולהפוך הר של זבל למוקד תיירות חינוכית.

שמענו ממנו על התהליך משלב הרעיון שלו, כאדם פרטי, דרך גיבוש הרעיון, גיוס אמנים ודעת קהל ועד להחלטה הממשלתית על הקמת הפארק.
וייל דיבר על חירייה כפצע, כזיהום סביבתי באחד המקומות המרכזיים ביותר בארץ. "כל תייר שהגיע ארצה ראה מהמטוס את כרטיס הביקור שלנו - הר של זבל." שאל את עצמו: "אם לפריז יש את מגדל אייפל, מה יכול להיות לנו?" והחליט שהמצב הזה חייב להשתנות.

כמי שכיהן במשך שנים כמנכ"ל מוזיאון ישראל, החל להפעיל את קשריו עם אמנים מהארץ ומהעולם כדי ליצור חזון חדש להר, חזון שהוא "תיקון" למפגע הסביבתי הקיים, הנוגע לאקולוגיה, מחזור וסביבה, עד הרעיון להקמת פארק שהוא ריאה ירוקה בלב ליבו של האזור המיושב ביותר בארץ.

אריאל שרון, ראש הממשלה דאז "נדלק" על הרעיון והביא לכך שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה פה אחד על הקמת פארק שיחלוש על שטח מוניציפאלי רחב היקף של שמונת אלפים דונם וישמש כפארק מחזור, מקור להפקת ביו גז, מרכז מבקרים ועוד. כדי לשמור על אופיו הייחודי של הפארק ללא חדירת נכסי נדל"ן, הוקמה מנהלת הפארק כחברה ממשלתית המורכבת משליש נציגות ממשלה, שליש נציגי עיריות ושליש נציגי ארגונים ירוקים.

וייל שיתף בכמה תובנות מהתהליך:
  • דבר ראשון צריך לחלום, ולא לוותר על החלום כשהתשובה המיידית היא "אין כסף".
  • דבר שני הוא למנף את הסביבה.
  • דבר נוסף, חפשו את אפקט ה"וואהו" תפעילו את הדמיון, ואם אין מספיק רעיונות תמיד אפשר לשתף אנשים אחרים ולשמוע את דעתם, לקבל מהם השראה ורעיונות.
  • המפתח הוא שצריך לייצר משהו שהוא נעים לבני אדם, שאנשים יתרגשו, שירגישו נוח ורווחה.

חלקו השני של המפגש הוקדש לחשיבה על התמות בהן הוחלט לעסוק.

רכזי התיירות יחד עם מספר תיירנים שהצטרפו למפגש, יצרו תמונת עתיד של התיירות בנגב עבור כל אחת מארבע התמות:

  • 70% מהתיירות בנגב היא תיירות חוץ. תיירים מגיעים ישירות משדה התעופה לנגב.
  • מגוון רחב של שבילים חוצה את הנגב ומיועד למגוון סוגי תיירים: לאלו המטיילים באופניים, או ברגל, על גמלים או ממונעים וגם אפשרות דאייה בין הצוקים. לכל שביל סימון ברור למי מיועד כדי לאפשר חוויה מלאה לכל אחד. לאורך השבילים אפשרויות שונות ללינה והסעדה. שבילים חוצי גבולות שיתאפשרו עם בוא השלום, תחבורה ציבורית מפותחת עם שאטלים מסודרים מכל מקום יישוב אל מסלולי הטיולים.
  • חוויית החקלאות מספקת מסעדות המגישות מזון המורכב ברובו מהתוצרת המקומית, בחוות השונות הפזורות בנגב אפשר ליהנות מחוויה של הכרות עם החקלאות דרך הגידולים השונים והמזון המאופיין לפי עונות השנה.
  • חוויית השירות בנגב זוכה ב"תו השירות המצוין" ומהווה מקור להשראה ולמידה בתחום התיירות בארץ ובעולם! המוצר המנצח NEGEV COOL מספק חוויה של קרירות ורעננות בכל ביקור בנגב.
  • בתחום האמנות הנגב מהווה השראה לאמנים ומשמש כמוזיאון הפתוח הגדול בעולם, כשבפינות שונות ברחבי הנגב מוצעות התנסויות וצפייה באמנות מכל הסוגים.
  • העסקים הקטנים והבינוניים פורחים בזכות המבקרים הרבים, מהארץ ומחו"ל, המגיעים לנגב, נשארים בו ימים רבים וחוזרים שנה אחר שנה....
בסיום המפגש עלה צורך להמשיך ולקבל השראה מיוזמות תיירותיות סביב ארבע התמות הנבחרות, כמו גם להמשיך ולפתח את הרעיונות שעלו.
השלבים הבאים בתהליך יכללו העמקת הלמידה בכל תמה ובניית תכנית עבודה מעשית לשנת 2015 ואילך.
כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט