מה עושים כשהמשאבים המופנים לאזור דולפים החוצה?


לאחרונה פרסמנו את המדריך "לסתום את הדליפות" ובעקבותיו קיימנו סדנה שעסקה בגישה ובארגז הכלים המתואר במדריך. כעת אנו רוצים לנצל את ההזדמנות ולשתף בתובנות שעלו במהלך הסדנה, ובהזדמנות זו גם להודות לכל מי שלקח חלק. 


הגישה המכונה "לסתום את הדליפות" מדמה את הכלכלה המקומית ל"דלי", ואת המשאבים המופנים לפיתוח האזור ל"מים". כאשר הדלי מתמלא במים הכלכלה המקומית משגשגת, וכשהדלי מתרוקן הכלכלה גוועת. ומה קורה כאשר הדלי דולף? כאשר משאבים המופנים לאזור דולפים החוצה, ולא נשארים לטובת פיתוח כלכלי מקומי? במהלך הסדנה ניסינו לזהות מה יכולות להיות הסיבות לכך שהדלי דולף, ואלו מהלכים קהילתיים ניתן להוביל על מנת לסתום את הדליפות.  

אחת הדילמות שעולה תמיד כאשר מתחילים להניע מהלך קהילתי, עירוני או אזורי, היא מיהם השותפים והשותפות למהלך? במהלך הסדנה שיתף אותנו נציג של ארגון חברתי בקושי שהיה לו בעת שניסה לגייס את בעלי העסקים הקטנים במרכז המסחרי המקומי לתהליך חשיבה מחודשת על פיתוח כלכלי מקומי, והעלה את הדילמה כיצד יוכל לרתום את אותם עסקים לרעיון. הארגון ממנו אנו שואבים השראה להתמודד עם הדילמה הזו הוא nef, ארגון אנגלי שפיתח ומוביל את הגישה של "הדלי הדולף". nef מדברים על כך ש"השלם גדול מסך חלקיו" ולפעמים שניים הם יותר מ-1+1. 

כאשר ארגון קהילתי חובר לגופים העוסקים בטיפוח עסקים מקומיים כמו מט"י, החברה הכלכלית העירונית והמחלקה העירונית לטיפוח עסקים - ארגז הכלים העומד לרשות המהלך גדל, וכך גם מעגל ההשפעה. לעיתים נתקלים בקושי בבניית שותפות כזו, במיוחד בתחילת הדרך, וכאן המפתח הוא לא בהכרח בציפייה לשותפות המושלמת, אלא בהבנה שהמהלך יצא לדרך עם מי שניתן באותו שלב, וברגע שיהיו תוצרים הסיכוי למצטרפים נוספים ילך ויגדל. 
אתם תמיד יכולים לפנות לגופים וארגונים שהם חלק מרשת גדולה של העוסקים בכלכלה מקומית מקיימת בישראל היום. 

סוגיה נוספת שעלתה במהלך הסדנה היא איך מדברים על הגישה של "לסתום את הדליפות" עם כלכלנים? עם יועצים כלכליים? ובכלל עם אנשים שעוסקים בפיתוח כלכלי באופן מקצועי? זו דילמה שעולה פעמים רבות לפני סדנה שאתם רוצים להעביר, לפני תהליך, או אפילו לפני פגישה עם שותף ברשות המקומית או בארגון אחר. לפעמים שימוש בשפה "מקצועית", במספרים "אמיתיים" יכולים ליצור דיאלוג בונה יותר עם אנשי מקצוע, אך לצד זאת ההישענות על המוכר: שימוש בשפה המקצועית הקיימת, התבססות על נתונים אמיתיים ודוגמאות מהשטח עשויים דווקא לעכב חשיבה יצירתית על הדרך בה ניתן לפיתוח כלכלה מקומית הוגנת ומקיימת יותר.  

בדוגמאות לסדנאות המופיעות במדריך יש שימוש בסימולציות - הם לא מתארים מציאות קיימת אבל משקפים מציאות, וכך מאפשרים לעסוק בעקרונות, ברעיונות, ובדילמות מהותיות. הניסיון שלנו הראה שהדרך הזו מאפשרת במקרים רבים לחשוב "מחוץ לקופסה" ולייצר כיוונים חיוביים שלפעמים קשה לראות בדרך אחרת.  

הרעיונות והתפיסות האלה הובאו במסגרת הסדנה שערכנו על ידי מי שעושות ועושים, מניעות ומניעים תהליכים של פיתוח כלכלי מקומי. אנחנו מזמינים אתכם ואתכן לעדכן, לשתף ולהתייעץ על דרכים "לסתום את הדליפות" בכלכלה המקומית באזור, בקהילה ובעיר מגוריכם.


   כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט