איך מתמודדים עם בעיית הריכוזיות?
בנק קואופרטיבי ומטבע וירטואלי ישראלי, הן שתי יוזמות המנסות להתמודד עם המונופול הבנקאי ובעיית הריכוזיות במשק.

בדה-מרקר פורסמה כתבה על מטבע וירטואלי חדש הישראקוין: המטבע הווירטואלי, שההכרזה עליו נעשתה בתוכנית "צינור לילה" של ערוץ 10 שלשום, מבוסס על ארכיטקטורה דומה לזו של המטבע הווירטואלי ביטקוין ומטבעות דומים שנוצרו בעקבותיו, בהם מטבעות וירטואליים לאומיים, דוגמת המטבע האיסלנדי אורורה קוין. 

בהקשר של כלכלה מקומית נשאלת השאלה האם הישראקוין יוכל להפוך לכלי מסחר שימנף עסקים מקומיים?

יוזמה שונה המנסה לייצר אלטרנטיבה בענף הבנקאות בישראל, ושואפת לייצר מחירים תחרותיים היא היוזמה להקמת הבנק הקואופרטיבי הראשון בישראל - בנק אופק. הפעם לא מדובר על מהלך אזרחי בלבד, אלא על שילוב בין פעולה אזרחית ומהלכים אל מול מקבלי החלטות. היזמים פועלים בשני אפיקים במקביל, האחד לגיוס הציבור לרעיון ולרכישת מנייה בבנק, והשני אל מול הרגולטורים לטובת הסדרה, וליצירת תקנות ונהלים שיאפשרו את פתיחת הבנק.

אתר אופק מציג את הנתונים שהביאו להחלטה. נכון לרבעון השלישי של שנת 2013, חמשת הבנקים הגדולים מספקים מעל 93% מכלל האשראי הבנקאי בארץ. ריכוזיות זו מצמצמת את התחרות ומביאה למחירי שירותים בנקאיים גבוהים. בולטים במיוחד מרווחי הריבית הגדולים עבור משקי הבית והעסקים הקטנים והבינוניים. הקמת בנק חדש בישראל תתרום בהכרח לצמצום הריכוזיות, תגביר את התחרות ותביא לירידת מחירים ולהטבה בתנאים של כלל האוכלוסייה.
בהקשר של כלכלה מקומית מקיימת מדברים באופק על כך שהבנק יהיה מיועד לאנשים פרטיים ולבעלי עסקים קטנים של עד מחזור של 25 מיליון ₪, דבר נוסף שעשוי לחזק את הכלכלה המקומית הם אפיקי ההשקעה של הבנק, באופק מדברים על אפיקי השקעה סולידיים המשלבים גם היבטים חברתיים כמו דירות להשכרה ועסקים חברתיים. 
כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט