הנגשה פרו אקטיבית


להנגשת מידע תפקיד חשוב בפיתוח כלכלה מקומית מקיימת. כך זה כאשר אזרחים מעדיפים לצרוך מעסקים מקומיים בעלי ערכים סביבתיים וחברתיים, וכך זה, גם כאשר עסקים מקומיים מבקשים להיות ספקי שירות של גופים ציבוריים, וזקוקים למידע על המכרזים הקיימים. בשני המקרים, להנגשת מידע יש ערך רב. בדרך כלל יוזמות כאלה להנגשת מידע באות מצד האזרחים, ובשלב הבא "מאומצת" על ידי הרשות או גורם ממסדי אחר. כך או כך יוזמות מסוג זה יכולות להיטיב עם קידום הכלכלה המקומית ולסייע ב"סתימת הדליפות".

ידיעה בכלכליסט מספרת על האתר This Good World אשר יוצר חיבור בין צרכנים לעסקים אתיים ואקולוגיים בארצות הברית. מסתבר שצרכנים מוכנים לשלם אפילו 20% יותר לטובת צרכנות מוסרית. הבעיה שעומדת בפני צרכנים כאלה היא למצוא מקום לרכוש בו את המוצרים שעומדים בקריטריונים שלהם. כאן נכנסים לתמונה גאווין תומס וליסה קריבס־לה פייר אשר הקימו את האתר This Good World שמקל על עסקים מוסריים לקבל חשיפה, ומקל על צרכנים לאתר את העסקים. האתר מציע ממשק גיאוגרפי המאפשר למשתמשים לחפש עסקים העונים לאידיאולוגיה שלהם. עבור הצרכנים השימוש חינם, ואילו העסקים נדרשים לשלם דמי השתתפות.

יוזמה ישראלית שמזכירה את הרעיון העומד מאחורי This Good World מגיעה דווקא מצד הממסד. לאחרונה חברו יחד משרד נגב גליל, הרשות לפיתוח הנגב, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים יחד עם ארגון אג'יק-מכון הנגב להקמת – bizbanegev - פורטל יהב - מרחב ההזדמנויות הכלכליות בנגב.

מעבר בסיסי צה"ל לנגב הפך לעובדה מוגמרת, ועיר הבה"דים הולכת ונבנית בימים אלה. "בעשור זה מתוכננת השקעה ממשלתית של יותר מכ- 25 מיליארד שקלים בפרויקטים שונים בנגב כדוגמת מעבר בסיסי צה"ל דרומה, הקמת פארק ההיי- טק בבאר שבע, הפארק המוטורי בחצרים, הקמת פארק "עידן הנגב" בצומת להבים, הרחבת נאות חובב ועוד." כך על פי פורטל יהב.
כמות המשאבים האדירה המתוכננת להגיע לנגב בעשור הקרוב נחווית לעיתים "כשיטפון" לטוב ולרע. מצד אחד נוצר כאן מצב דרמטי שיכול להביא למינוף משמעותי של הכלכלה המקומית, אך באותה מידה יכול לשטוף את הכלכלה המקומית או לעבור לידה, כשהרוב המכריע של המשאבים יצא אל ספקים חיצוניים.
בדיוק לשם כך הוקם מיזם יהב, במטרה ליצור "סכרים" שישאירו את המשאבים באזור. באמצעות אינדקס עסקים עוזר הפורטל ביצירת חיבורים בין עסקים קטנים ובינוניים בנגב, ובין הזכיינים האחראים על ההקמה והתפעול של אותם פרויקטים. בנוסף מרכז הפורטל מידע על כלל המכרזים הנוגעים לשלבי ההקמה, הבנייה והתפעול של כל אחד מאותם מוסדות שעומדים לקום וגם של אלו הקיימים. דפדוף מהיר בין המכרזים מעלה מגוון רחב של אפשרויות, החל מבניה, תכנון ויעוץ אדריכלי, דרך אספקת שירותי הנהלת חשבונות וחשבות שכר ועד לשירותי הגברה לאירועים. לדברי הצוות המוביל את יהב, מעל 150 ספקים מעידים שנחשפו למידע על מכרזים, שקודם לא היה זמין להם. נותר רק לקוות, שבשלב הבא הם גם יצליחו לגשת לאותם מכרזים, ואם אפשר גם לזכות בהם.

מידע נוסף על האתר החדש bizbanegev ניתן למצוא באתר משרד הכלכלה

תגובות לבלוג - galib@shatil.nif.org.il


כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט