רכש ציבורי מקיים


רכש ציבורי מקיים זוכה לתשומת לב הולכת וגדלה במוסדות האיחוד האירופי, ובחלק מהמדינות החברות בו.

תכנית הורייזן 2020 תוכנית המסגרת למחקר ופיתוח של האיחוד האירופי, פרסמה לאחרונה קולות קוראים להצעות מחקר בתחומים של רכש ציבורי מקיים בדגש על חדשנות, ביטחון תזונתי מקיים ובתחומים נוספים.
בעקבות הקולות הקוראים למחקר מפרסם ICLEI  - Local Governments for Sustainability באתר שלו הזמנה לערים לקחת חלק בהצעה למחקר על רכש ציבורי מקיים.

מדיניות המעודדת רכש ציבורי מקיים נוטה לשים דגש על ההשפעות הסביבתיות של תהליכי הרכש, כמו למשל כאשר רשות מקומית מחליטה לעבור מנורות רגילות לנורות LED חסכוניות באנרגיה במרחבים הציבוריים.
עם זאת ניתן להסתכל על התועלות של רכש ציבורי בצורה רחבה יותר המיטיבה עם הסביבה, הקהילה והכלכלה המקומית. לדוגמה, כאשר תכנית הזנה נותנת עדיפות לספקים מקומיים נחסכות ההשפעות הסביבתיות של שינוע, ובנוסף להן המזון בריא יותר, ומותאם יותר לצרכי הילדים, שרשרת האספקה המקומית מיטיבה עם הספקים המקומיים, ואף מייצרת מקומות תעסוקה חדשים. על כך במאמר - Relocalising the food chain: the role of creative public procurement

במסגרת תוכנית כלכלה מקומית מקיימת עבדנו בשנה האחרונה על הנושא של רכש ציבורי מקומי כמפתח לפיתוח כלכלי מקומי ברשויות המוניציפאליות וגם ביצענו מחקר פיילוט של רכש ציבורי מקומי, המסייע בהערכת הפוטנציאל הרב הגלום ברכש ציבורי מקומי לקידום כלכלה מקומית מקיימת.

להגיב לבלוג: galib@shatil.nif.org.il
כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט