חידוש מתחמי מסחר עירוניים כאלטרנטיבה לרשתות הגדולות

כאשר רשת גדולה פותחת סניף גדול בעיר קטנה, זאת כמעט מכת מוות לעסקים הקטנים. אני זוכרת איך בדיוק ביום בו נפתח סניף של אחת מרשתות הפארם במרכז הקניות החדש בעיר מגוריי נסגר בית המרקחת הוותיק שעמד ממול. 

בית מרקחת הנגב, באר שבעבכתבה שפורסמה לאחרונה ב-ynet בגלל רשתות הפארם: בתי המרקחת נעלמים מדובר על בתי המרקחת שפעלו עשרות שנים, שעברו מדור לדור במשפחה, ושהלקוחות שלהם נהנו מיחס אישי של רוקח וותיק ומסור. לעומתם מתייחסת הכתבה לכוח הקניה שמעניק יתרון לרשתות הגדולות, ומאפשר מכירת מוצרים במחירים מוזלים. מגמה זו של סגירת עסקים קטנים משפיעה באופן ישיר על המרכזים המסחריים, ומותירה רבים מהם נטושים ומאובקים.

יוזמה ממשלתית המבוססת על מודל הנפוץ באירופה ובצפון אמריקה הנקרא B.I.D. - Business Improvement District מנסה להתמודד עם התופעה במסגרת פרויקט לחידוש מתחמי מסחר, אותו מוביל משרד הפנים. לצד ההשקעה בחידוש הצדדים הפיזיים של המקום נבנית מנהלת משותפת של סוחרים, בעלי נכסים והרשות המקומית המובילה מהלכים למיתוג המרכז, ייזום אירועים, שיפור הניקיון ועוד. על הפרויקט ניתן לקרוא כאן ומצגת על מתחמי הפיילוט ניתן לראות כאן.

אחד המובילים של תהליך התחדשות המרכז המקומי בירוחם (סרטון), אף סיפר לי איך תהליכי ההתחדשות נוגעים בסוגיות של רכש מקומי. באחת מפגישת העמיתים של נציגי הרשויות השותפות לפרויקט דיברו הנציגים התל אביבים על הקושי והמורכבות בקנייה סיטונאית מעסקים קטנים. הנציג מירוחם הבין מהר מאוד את הקושי המדובר, והפנה אותם לחוברת "רכש מקומי ציבורי: צעדים ראשונים לעידוד רכש מקומי על ידי רשויות מקומיות" שנכתבה במסגרת תכנית כלכלה מקומית מקיימת, ונועדה לסייע לרשויות באזורי פריפריה לקדם פיתוח כלכלי מקומי באמצעות רכש מקומי. 

מידע נוסף על פיתוח מרכזים מסחריים ככלי להתחדשות עירונית ניתן לקרוא בדוח כלי מדיניות לקידום תהליכי התחדשות עירונית שנכתב על ידי שירי בס ספקטור עבור מרכז המחקר והמידע של הכנסת.

תגובות לבלוג: galib@shatil.nif.org.ilכלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט