נפתחה החנות "שלנו" הראשונה
החנות "שלנו" הראשונה נפתחה. סופרמרקט קואופרטיבי ראשון ברשת קואופרטיבית שמוקמת על-ידי חברות וחברי קואופרטיב "שלנו".

החנות ממוקמת בשדרות ההשכלה 9, שכונת ביצרון, תל אביב. החנות הוקמה על-ידי חברי הקואופרטיב, מעסיקה צוות עובדים ומנוהלת בסטנדרטים מקצועיים ברמה הגבוהה ביותר. חשיבות החנות היא ביצירת אלטרנטיבה עסקית וערכית: החנות "שלנו" היא עסק בר קיימא אשר מתנהל על-פי ערכי הסולידריות, ההוגנות, השקיפות והקיימות. החנות חייבת להיות רווחית, אך היא איננה מכוונת להשאת רווח, אלא מסתפקת ברווחים צנועים. 

הרווחים אינם מחולקים לבעלי החנות, אלא משמשים לפתיחת חנויות נוספות, שיפור השירות ללקוחות, הטבת תנאי העובדים ומטרות חברתיות נוספות. כחלק מכך, העובדים בחנות "שלנו" מועסקים באופן ישיר, מקבלים שכר הוגן ותנאים סוציאליים מלאים. ביטול חסמי הכניסה מאפשרים כניסה של מוצרים שאין להם סיכוי להגיע למדפי הרשתות הגדולות. הצרכן בחנות קונה מה שדרוש לו ללא פיתויים ומבצעים שמטרתם צריכה מוגברת.

שלנו הוקם כאגודה שיתופית (קואופרטיב) בדצמבר 2011 והחל לגייס חברים רבים מכל הארץ וממגוון אוכלוסיות. שלנו מקדם מיזמים בשלושה תחומים- קמעונאות, איגוד אשראי וגמל ופנסיה. הוועד המנהל והחברים הפעילים הינם מתנדבים והקמת המיזמים גם היא מתבצעת בהתנדבות. הפתרון של "שלנו" מבוסס על יצירת אלטרנטיבה עסקית-חברתית בת-קיימא. בכך מדגיש "שלנו" בכלל והחנות "שלנו" בפרט את תפקידו של הקואופרטיב בקידום כלכלה מקומית מקיימת: היכולת של הקהילה לקחת אחריות על מצבה הכלכלי, ולשפר אותו באמצעות מיזם עסקי שערכיו נובעים מן הקהילה, ואשר מקיים עם סביבתו, ספקיו ועובדיו מערכת יחסים של הוגנות.


כתב: ערן בוכלצב - המרכז לפיתוח קואופרטיבי, אג'יק


כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט