האם החוק לעידוד השקעות הון מיטיב כלכלית עם אזורי הפריפריה?

חברת טבע רוצה עוד הנחה במיסוי בפריפריה, והתאחדות התעשיינים תבקש להגדיל את היקף המענקים במסגרת החוק לעידוד השקעות הון,

חברת טבע (ויקיפדיה)

 
כך בידיעה בכלכליסט. 

לאחרונה פרסמנו באתר את המדריך לסתום את הדליפות: איך נפתח את הכלכלה המקומית וננצל כל שקל עד תום ובו בין השאר נבחנת מחדש התפיסה של חוק עידוד השקעות הון.

המדריך "לסתום את הדליפות" מתייחס לכך שאחת ממטרותיו של החוק לעידוד השקעות הון הוגדרה כ"פיתוח התעסוקה ומשיכת השקעות לאזורי "פיתוח" ופריפריה, תוך התחייבות למתן מענקים והטבות למפעלים שקמים באזורים אלו. בפועל נמצא כי לא רק שהחוק לא היטיב כלכלית עם האזורים הללו, אלא אף הנציח והרחיב פערים במקרים רבים. תופעה זו אינה ייחודית לישראל. בבריטניה, לדוגמה, ישנן תוכניות רבות שכוללות העברת כספים לאזורים מוחלשים, אולם גם שם השקעות אלו לא הביאו לשינוי משמעותי במימדי העוני ואי השוויון."

דו״ח מבקר המדינה בחן מה היו השינויים בהיקף התעסוקה במפעלים שקיבלו מענקים במסגרת החוק לעידוד השקעות הון בשנים 1989 – 1985. הדו״ח מציין כי בשנים אלה ניתנו מענקים בסכום כולל של קרוב ל-100 מיליון דולר, מתוך הנחה כי סכום זה יביא ליצירה של 2,600 מקומות עבודה. בפועל, לא רק שמספר המועסקים לא עלה בתקופה בה ניתנו המענקים, הוא אף ירד ב-4,800. (להרחבה: עידוד השקעות הון בישראל: בחינת החוק הקיים והצעת חלופות, שלי חסן, עמיתת קורת — מכון מילקן)

הסברה לפיה אם אזור מתאפיין בהיקפי עוני גבוהים יחסית אזי יש לשפוך לעברו כסף, התבססה כמעין עובדה כלכלית מתבקשת. עידוד השקעות ומיזמים כמו גם פיתוח תשתיות מקומיות - כולם מבוססים על נקודת הנחה שהכסף יביא לשיפור ובסופו של דבר ”יחלחל מטה״ עד לאלו הזקוקים לו ביותר. המציאות מחייבת אותנו לבדוק האומנם זהו בהכרח התהליך שמתרחש כתוצאה מטיפוח השקעות?


כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט