סיכום מושב: לא טוב היות העסק לבדו!
מארחים: זהר דביר, יועצת עסקית בכירה ומנכ"לית שותפה בחברת שילובים; יואל רובין, מנהל מט"י מועצה אזורית רמת הנגב וירוחם, מט"י נגב מזרחי; יפעת ניימן, יועצת ארגונית; רונית שלח-מורטון, יועצת ארגונית, תכנית כלכלה מקומית מקיימת, שתיל 

המושב הציג תפיסת ייעוץ חדשה וייחודית על פי הגישה של כלכלה מקומית מקיימת, המסייעת לעסק לממש את הפוטנציאל שלו בתוך קונטקסט עסקי, חברתי וגיאוגרפי, מתוך הבנה שהצלחה עסקית תלויה בהרבה גורמים משתנים בתוך העסק, אך לא פחות מכך בסביבתו. הרחבה זו מתייחסת לרווח ולרווחת החיים של הנועץ, משפחתו והקהילה בה הוא חי. היא מציעה לראות ברווח הכלכלי, פונקציה של זיהוי נכון של משאבים ככמות שיתופי הפעולה ומידת השימוש ברשתות החברתיות והמקצועיות לטובת המינוף העסקי. על פי הגישה הכמ"מית לייעוץ, הצלחה עסקית יציבה וארוכת טווח תמצא את משאבי המקום באופן המיטבי. 

היועצים השותפים בקבוצה: איתי בקר, אתי בלו, אתי פרימן, דורון בוקסבאום, הילה צחי, יעל ארליך, יפעת ניימן, ליליה שיגול, מריוס בן ארי, תקווה עברון, גלית יחיא-צפדיה, ריטה קוגס ורעות ענבר. 

במפגש הוצגה התפיסה שהינה תוצר עבודה של קבוצת פול"ה – קבוצה המשותפת לתכנית הכמ"מ בשתיל, מט'י נגב מזרחי ויועצים בעיקר מהדרום. הצגנו את עקרונות הייעוץ הכמ"מי על-פי מודל H-DiSCO, והדגמנו כיצד אחד מעקרונות העבודה - "עסק בתוך קונטקסט" - מיושם כפרקטיקה בתהליך הייעוץ.


חמש הנחות מוצא לפיתוח כלכלי, מקומי מקיים:
1. קיימים שלשה מעגלים שלובים של כלכלה, חברה וסביבה שצריך ליצור בינהם סינרגיה לטובת מקסום הפעולה הכמ"מית
2. עסקים אלו מעוגנים במקום ובמקומי
3. עידוד רב גוניות- קיימת אמת שנכונה לאזורים או לאוכלוסיות מסוימות
4. שילוביות רב מגזרית- תהליכים שיוצרים תנועת מלקחיים שעוזרת לעסקים
5. נחיצותו של גורם מתוון ומתכלל (כגון מט"י וכדו) שבלעדיו לא יתקיים טיפוח מקומי ואזורי

הנחות מוצא בפיתוח התהליך היעוצי:
1. אם נצליח להגדיל את הסינרגיה בין המעגלים השלובים נגביר את הפיתוח
2. יותר כמ"מ = יותר רווח ותוחלת חיים ארוכה יותר לעסקים
3. כמ"מ מתבטא בעסק במספר פרמטרים עיקריים: שת"פ ברמות שונות, רכישה מספקים מקומיים, העסקה הוגנת של עובדים, עיגון בקהילה ואיכות חיים ורווחה של בעל העסק.
במסגרת המפגשים של פולה היה נסיון לקחת דבר שהוא מופשט ולצא ממנו לכמה עקרונות שהם סוג של אבני בוחן. הנחת המוצא להתנעת הקבוצה היתה שכמ"מ דורש יעוץ מסוג אחר. העיסוק היה באג'נדה היעוצית ובבניית כלים ישומיים ולא באופן מכאני.

לשם כך נבנתה מניפת הייעוץ העסקי הכממי המורכבת מ-4 עקרונות פעולה שיהיו קלים לזכירה דרך אותיות H-DiSCO:

H- הוליזם – העסק כמערכת המושפעת מהמון גורמים ומאפיינים וגם מהמטרה שלשמה הוא נועד. כל שינוי באחד הגורמים משפיע על כל המעגל.
יעוץ בשיטת מניפת היעוץ הכמ"מי יוצר מחוברות עמוקה יותר לנועץ ומחייב את היועץ לזוז מאזורי הנוחות היעוציים שלו כי כל מקרה הוא שונה ואינו דומה לאחר.
DI- דיאלוג - תפיסה השואפת לשוויון, מצריך דיאלוג ופענוח משותף עם העסק. מייצרים דברים ביחד עם הנועץ וזה חייב לעבוד עבורו אחרת זה לא רלוונטי.
S- מערכתיות ותכלול- המערכתיות קשורה להכרח של העסק. ככל שהעסק טן יותר תפקיד היועץ להביא ידע קונקרטי ולהנגיש את הידע. בגישה זו היועץ הוא כמו רופא משפחה שלפעמים גם שולח למומחה לעניין מסויים אבל מרכז את הליווי.
CO- הקשר- תפקידו של היועץ לפרוש בפני הנועץ את ההקשר של העסק גם במציאות משתנה.

שימת דגש קודם על הכלים המקצועיים ורק אחר כך על הכלים הכמ"מיים שלא עומדים בפני עצמם.

דרכי יעוץ וליווי כמ"מיים:
  • יעוץ בצוות- בדרך כלל קשה יותר כשמדובר בעסק קטן עם שעות יעוץ מעטות. בדרום יש עסקים קטנים וענקיים ואין כמעט עסקים בינוניים.
  • יעוץ הוליסטי- שיתוף אנשים ממגזרים שונים, על מנת לקבל פלטפורמות נוספות.
  • חיזוק קשרים אישיים ואיסוף מידע עבורר הנועץ
  • פועלים כל הזמן לייצור שיתופי פעולה, מנחי שיתופי פעולה בין עסקים.
  • אבחון הוליסטי- שאלון שמרחיב מעבר לשאלון הסטנדרטי - דוגמה לשאלון
  • דברים יחודיים ביעוץ כלכלי כגון הקילומטר האפס- כמה יעלה לעסק לקחת שירותים מאזור אחר בארץ יש לחשב גם את הנסיעות שיאלצו לקיים כדי להיפגש עם ספק השרותים.
  • איתור נתיבי כניסה קריטיים לעבודה – מתוך האבחון יש לזהות את המקומות שבנקודת הזמן הזאת הם קריטיים להתנהלות עסקית נכונה. בנוסף, אם בעל העסק טרוד מאד מתחום מסוים ויתקשה לפנות אנרגיות לכיוון אחר – הייעוץ יתחיל משם, אך יהיה מחויב להמשיך להשפעה מתרחבת ולא יסתפק במתן פתרון קצר טווח או פתרון "פלסטר".
  • חשיבות ההקשר- הרבה פעמים כשמבינים את ההקשר נוקטים בפעילויות שונות לגמרי

מתוך העבודה הבנו שהלמידה נעשית בפועל תוך כדי תנועה. שתיל ומט'י נגב מזרחי מחוייבים לשיתוף והעברת התפיסה בגופים ממשלתיים ואחרים, העובדים עם יועצים עסקיים ומכשירים יועצים כאלה:
1. המוכנות של היועצים שהשתתפו בפול"ה ומחויבותם לנושא
2. מחויבות להנחיל את התפיסה למערכות שמנחילות את הידע לשטח ומכשירות יועצים

במהלך פברואר יתחיל סבב נוסף של פול"ה להכשרת יועצים נוספים. לפרטים: ronitsm@shatil.nif.org.il כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט