דר' גילי ברוך מנהלת תכנית כלכלה מקומית מקיימת, שתיל
שמי גילי ברוך, אני מנהלת תוכנית כלכלה מקומית מקיימת בשתיל, מיסודה של הקרן החדשה לישראל. 

אני נרגשת וגאה לסגור רשימה זו של נשים שותפות העושות, כל אחת ממקומה הייחודי, לפיתוחה של הכלכלה המקומית. יחד, אנחנו עושות כדי שיהיה אחרת.
כי רוח מהלכת על הנגב – הרוח של "פיתוח הנגב". דברי הימים של הנגב כולו עד כה הם דברי ימיהם של הבטחות, חלקן קויימו ורובן לא ושל פרויקטים לאומיים גדולים, המגיעים אלינו מירושלים. והנה אנחנו שוב בזמנים של תוכניות גדולות שכאלה. חלקן בונות, חלקן הרסניות. כי פיתוח, כך למדנו אני ועמיתי ועמיתותי לתנועה של הכלכלה המקומית המקיימת – יכול להיות גם רגרסיבי ואפילו פוגעני.

אבל הנרטיב שלנו הוא נרטיב בונה. כי כך בחרנו, כי משם בא הכוח שלנו – נשים ואנשים של הנגב המבינים את הדברים הבאים.
שפיתוח מוצלח וראוי הוא פיתוח הכלכלה המקומית, למען שיפור איכות החיים של תושבי הנגב. כך צריך, וכך ראוי.
כי כדי שפיתוח יצליח, הוא חייב להיות מעוגן בכלכלה המקומית. פיתוח שלא ימנף את הכלכלה המקומית ייצר בנגב דלי דולף, תנועה חולפת של אנשים והון הבאים והולכים. פיתוח שכזה ייצור בועות כלכליות וחברתיות מנותקות מסביבתן, מגודרות ומתנשאות.
ומוסרית – כי פיתוח הנגב משמעו השקעה באיכות החיים של האנשים החיים כאן, הם הנגב והשקעה בטובתן ובאיכות החיים שלהן/נו, של כלל קהילות הנגב – זה הדבר הנכון והצודק.
לא בצורה מסתגרת, ובוודאי לא מתנתקת משאר חלקי המדינה. אדרבא.
ועדיין, בדרך שלנו, כי בנגב עושים את זה אחרת. צהוב, ביחד, בקצב של הנגב ובשפה שלו. בין ירוחם לחורה, בין באר שבע לאורים.
המסע שלנו נמשך כבר חמש שנים של למידה ועשייה, בשנתיים האחרונות התרחב שיתוף הפעולה הניגבי לרמה הבינלאומית בסיוע המבורך של תוכנית ה ENPI CBCMED של האיחוד האירופי. הקונגרס הזה הוא עצירה אסטרטגית קצרה בתהליך העבודה המתמשך של כולנו. היום ניקח כולנו חלק ב17 מושבים מגוונים שיפגישו אותנו ללמידה, חיבורים וקידום נושאים מגוונים: עידוד רכש מקומי, פיתוח כלים פיננסיים מקומיים, תיירות ותרבות כמנופי פיתוח כלכלה מקומית ועוד. אז ברוכות וברוכים שותפים יקרים לדרך, שתהיה עשייתנו המשותפת מוצלחת.

תודה לסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים ולמט"י נגב מזרחי, ולרשות לפיתוח הנגב, תודה גדולה לארגונים שהיו חברים בצוות ההגוי שהרים את הכנס הזה ומוביל את המושבים השונים, ותודה מיוחדת וענקית לחברות וחברי הצוות של שתיל באר שבע: סולטאן, אסף, רונית, שירלי, גלי, עירית, זהבה, איילה, מאיה ואפרת, על החודשיים האחרונים בהם עשיתן ימים כלילות כדי להביא אותנו לקונגרס הזה. כך אנחנו עושים את זה בנגב, וכך אנחנו מתחייבים להמשיך לעשות.
שיהיה לכם יום פורה.כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט