מושב הפתיחה

רונית הד, צילום נעם רבקין פנטון

רונית הד, מנכ"לית שתיל
כלכלה מקומית מקיימת זו תפיסת עולם לשינוי חברתי, הרואה את הפריפריה כמרכז, ואת האנשים והנשים שחיים בה כמי שיודעים הכי טוב מה נדרש, מה אפשר ומה צריך לפתח באזור שלהם. שתיל, שמחויב לקידום חברה דמוקרטית, שוויונית ומשותפת, רואה בפיתוח המקומי, הזדמנות גדולה להצמיח שינוי ממשי המשפיע על האזור כולו. במיוחד אני שמחה על השותפויות ושיתופי הפעולה העמוקים עם כל כך הרבה ארגונים ואנשים מובילים ומשפיעים בדרום, מקבוצות, מגזרים ועולמות תוכן שונים. הכנס הזה, וכלכלה מקומית מקיימת בכלל, הם גם מקור של תקווה גדולה למשהו חיובי, יצירתי וחדשני שצומח בנגב."


סיגל מורן, צילום נעם רבקין פנטון

סיגל מורן, ראשת המועצה האזורית בני שמעון
"צריך להפסיק לנסות להציל את הנגב, הנגב כבר פורח. במקום שאנו נמצאים אני מזמינה את כל מי שרואה בנגב אתגר לבוא ולהיות שותף בעשייה..."

אדווה אשל רבינוביץ', צילום נעם רבקין פנטון

אדוה אשל רבינוביץ', ראש אגף בכיר לפיתוח הנגב, משרד נגב גליל
הפכנו להיות פסימיים אבל הדברים קורים. כל בוקר אני משתאה מחדש איך התשתיות משנות: הרכבת, כביש 6, ישובים חדשים, עיירות הפיתוח הן כבר לא עיירות רפאים, באר שבע מתחדשת ומתחדשת, כל זה קשור בעשייה של אנשים בנגב מהרשויות המקומיות וארגוני חברה אזרחית... הנגב דורש לקחת אחריות ולהיות מעורב וזה מה שקורה בכנס הזה... הנגב מדבר על עצמו בעד עצמו ומתרחשים פה שיתופי פעולה אזוריים וזו תפיסה שהממשלה מאמצת מכיוון שזה קורה מהשטח... נוצרה פה שפה חדשה של תפיסה אזורית והשפה של הארגונים החברתיים של שינוי מהשטח הפכה להיות השפה של מוסדות הממשלה..."

ורד גושן, צילום נעם רבקין פנטון

ורד גושן, מנהלת תחום פיתוח כלכלי הרשות לפיתוח הנגב 
"אני מתחייבת לקדם עסקים קטנים, לעודד שיתופי פעולה בין מוסדות תרבות ורכש מקומי."

וויאן סילבר, צילום נעם רבקין פנטון

וויויאן סילבר, מנכלית שותפה אג'יק מכון הנגב
אנחנו מציעים גישה שונה שמטרתה למנף את מוסדות העוגן לרווחת תושבי הנגב כולם ואנחנו יודעים שזה אפשרי.

דר' ספא אבורביע, צילום נעם רבקין פנטון

דר' ספא אבורביע, חוקרת וחברת סגל, מכון מנדל למנהיגות בנגב
"במקביל לרצון להשקיע ולפתח הפך הנגב לסמל למאבק על האדמה...כלכלה מקומית מקיימת מאפשרת מרחב נגבי לכלל הקהילות-ערבים ויהודים כאחד... פיתוח כלכלי הנשען על זהויות שונות ללא ניסיון להאחידן... מאפשר שיתופי פעולה אזרחיים, העצמת משאבים קיימים וכיבוד מסורות קיימות... " מאיה הופמן לוי, צילום נעם רבקין פנטון

מאיה הופמן לוי מנהלת מרכז המצויינות של חברת EMC
 "ציונות ומצויינות נפגשים בבאר שבע, גיוס כח אדם שחי בנגב מקדם טכנולוגיה מהנגב יביא לפיתוח כלכלי טוב יותר..."

סימה כחלון, צילום נעם רבקין פנטון

סימה כחלון, מנכלית יעדים
"בשנים האחרונות אנו עוסקים בפיתוח פארק הייטק ובהבאת חברות מחקר ופיתוח לבאר שבע. פארק ההייטק עם מאות חברות מובילות בארץ ובעולם שיעסיק אלפי עובדים בתחומי הטכנולוגיה, ישאיר רבים מהסטודנטים פה בבאר שבע והנגב, ישמש השראה וקרקע להתפתחות אותם סטארטפים שעד היום לא היתה להם סביבה טובה להתפתחות וצמיחה ויאפשר קיומם של עסקים רבים באזור."


חדרה אלסנאע צילום נעם רבקין פנטון

חדרה אלסנאע , מנכ"לית עמותת סידרה
"סידרה קמה לקידום העצמה כלכלית בקרב הנשים הבדואיות, מתוך אמונה שכוחן של נשים אלו ייצור שינוי ברמה האישית והחברתית. פרויקט אריגת הנגב קם אמנם כפרויקט חברתי, אך בעקבותיו צברנו ידע וניסיון רב בפיתוח כלכלי. עם הניסיון שצברנו בנינו תכנית המותאמת לנשים בחברה שלנו לעידוד הקמה של עסקים קטנים ומקומיים. כיום מורגשת השפעתן של נשים בדואיות בפיתוח התיירות ובפיתוח הכלכלי האזורי.  כיוון שאי אפשר לדבר על הנגב בלי לדבר על פיתוח החברה הבדואית, אנו מושיטות יד לשיתוף פעולה עם כל אחד ממשרדי הממשלה ומזמינות לבוא וללמוד את שיטות העבודה והאסטרטגיות הפיתוח שהוכיחו את עצמן לאורך השנים, ולהיות שותפים שלנו בתהליכי הפיתוח בראיה אזורית."

אבישג רגר. צילום נעם רבקין פנטון

אבישג רגר, מנכ"לית בוטיק מחקר וייעוץ בנגב- למחקרי שוק וייעוץ שיווקי
לפני שנתיים חזרתי עם משפחתי לנגב כדי לעשות שינוי אישי ולהוביל שינוי חברתי. חזרתי לכאן כי הבנתי שכאן נמצא העתיד... למרות שהתקשורת עדיין מלווה את הכתבות על הנגב במוסיקה של מערבונים. הנגב משתנה ובגדול, הקונגרס הזה הוא הוכחה לכך. ולנו, מי שרואים את השינוי ולוקחים בו חלק, יש מחוייבות לכונן מחדש את האופן שבו אנחנו חושבים על הנגב ועל עצמנו כתושבי הנגב ובעיקר על האופן שבו אנחנו מדברים נגב. להמשך

זוהר דביר, צילום נעם רבקין פנטון

זוהר דביר, יועצת עסקית ובעלת משרד שילובים לפיתוח עסקי 
"לפני כשבע שנים, פתחנו את שילובים משרד לייעוץ עסקי, שתי שותפות בנות הנגב, ענבל ואני, עם חזון משותף להקים עסק שישרת אותנו ואת המשפחות שלנו, עסק שישרת אותנו ולא אנחנו אותו, וואהו! אז זה נשמע מוזר וגם היום לא תמיד קל להבין את המשמעות המעשית שעומדת מאחורי האמירה. אני זוכרת את הניסיונות החוזרים ונשנים להסביר ללקוח זה או אחר את שעות העבודה המיוחדות של המשרד אשר מאפשר לכל אחת מאיתנו לאזן בין בית, עבודה לימודים ופנאי, או את ההתעקשות שלנו למקם את המשרד קרוב לבית, בנגב וזאת למרות העובדה שלכרטיס ביקור עם כתובת תל אביבית יש השפעה כמעט מגנטית על הלקוחות הנגביים, שלא נדבר על המוסדות הציבוריים הפועלים באזור. כן לפעמים נאלצנו לנדוד ברכבת הלוך וחזור כדי להתנסות, ללמוד, ולצערי גם כדי לקבל את ההערכה המקצועית, אבל תמיד חזרנו לבסיס. אז עוד לא ידענו שאנחנו עושות כמ"מ, אז עוד לא קראו לזה עסק עם שתי שורות רווח..."

דר' גילי ברוך, צילום נעם רבקין פנטון

דר' גילי ברוך, מנהלת תכנית כלכלה מקומית מקיימת, שתיל
שמי גילי ברוך, אני מנהלת תכנית כלכלה מקומית מקיימת בשתיל, מיסודה של הקרן החדשה לישראל. 
אני נרגשת וגאה לסגור רשימה זו של נשים שותפות העושות, כל אחת ממקומה הייחודי, לפיתוחה של הכלכלה המקומית. יחד, אנחנו עושות כדי שיהיה אחרת. כי רוח מהלכת על הנגב – הרוח של "פיתוח הנגב". להמשךרווית בר, צילום נעם רבקין פנטון

רווית בר, משרד החוץ, אחראית תכנית ENPI CBCMED בישראל

המושב התקיים במסגרת הכנס המרכזי כחלק מאירועי קונגרס הנגב לכלכלה מקומית - דצמבר 2013


כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט