מודל עבודה למרכז טיפוח וסיוע לעסקים קטנים ובינוניים
מארחים: זהר דביר, יועצת עסקית בכירה ומנכ"לית שותפה בחברת שילובים ורונית שלח-מורטון, יועצת ארגונית, תכנית כלכלה מקומית מקיימת, שתיל 

פתיחת המושב: מר מיכאל ביטון - ראש מועצה מקומית ירוחם
התארח במושב: מר רן קיוויתי - ראש הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים. 

כלכלה מקומית מקיימת מציעה נקודת מבט הרואה בעסקים המקומיים חלק ממערכת יישובית שלמה. לאור תפיסה זו גובשו עקרונות עבודה של מרכז מקצועי התומך בקידום ופיתוח עסקים קטנים ובינוניים, מקומיים. 
עיקרו של המודל הוא בהרחבת תפיסת העבודה המקובלת היום, מתפיסה המתמקדת בעסק הבודד, לתפיסה הוליסטית בה העסק הוא חלק מהקשר רחב של פיתוח כלכלי מקומי-אזורי. פיתוח כזה, יביא למיצוי פוטנציאל הצמיחה האזורי. מהלך זה מתבצע בשיתוף פעולה בין המגזר העסקי לחברה האזרחית, למגזר הציבורי ולתושבי האזור. המודל פותח על ידי שתיל - תכנית כלכלה מקומית מקיימת, מט"י נגב מזרחי וזהר דביר מחברת "שילובים". 
במושב הוצגו מודל העבודה הכולל תפיסה, מבנה, הגדרות תפקידים, תשתיות פעולה, כלים ופרקטיקות.

לצפייה במצגת שהוצגה במהלך המושב.

רן קיויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים - משרד הכלכלה: 
"כלכלה יציבה, בת קיימא, שוויונית מתחילה מהזירה המקומית... כוחות השוק לא פועלים באופן זהה בכל מקום, ופעמים רבות יש צורך במעורבות יזומה שתנתב את הכוחות האלה למקומות הרצויים. תנאי יסוד להצלחתה של מעורבות זו הוא שילוב כוחות עם
 התארגנויות שצומחות מלמטה, בעלות שורשים שנטועים בקרקע עליה הן שואפות להשפיע... הסוכנות תמשיך לפעול לחיזוק העסקים הקטנים והבינוניים בדרום ובחיפוש אחר פתרונות חדשים. אנחנו מודים על ההזדמנות לעבוד לצד אנשים בעלי מחוייבות כל כך גבוהה לעתיד הנגב..." 

אשר שטרן- מנהל מט"י
עוסק באזור רב-גוני מבחינת האוכלוסייה (חקלאים, תעשיינים, בעלי מקצועות חופשיים), ומבחינת השטח (חצי מהמדינה, מרחקים גדולים). כמו גם במגוון רשויות (מועצות בדואיות, רשויות מקומיות). משום כך הבינו כי לא ניתן לעבוד ללא שיתופי פעולה. הרשויות המקומיות הן שותפות של מט"י, בהחלטותיו ובמימון. שותפות זו מביאה לאחריות מצד הרשויות לגבי מה שקורה אצלן ברשויות המקומיות. רכז מט"י הפך ליד ימינו של ראש הרשות.
הבנו שיש לשתף בנוסף גם את בעלי העסקים. יש צורך בשיתוף הזה כי הוא מאפשר התיעלות, ומה שאנחנו לא יכולים לעיתים להציע הרשות יכולה, ולהיפך. האחריות של מט"י היא לעשות את החיבור בין בעלי העסקים ואת החיבור האזורי בין הרשויות השונות.
בכל אחת מהרשויות (ירוחם, דימונה, ערד) פועל רכז אשר נותן את כל השירותים גם יחד.

מיכאל ביטון- ראש מועצת ירוחם - מחשבות על כמ"מ:
אזוריות מול מקומיות-  כולם אוהבים לדבר על ראיה ושיח אזורי. אבל לעיתים הוא דורסני, מכיוון שהוא מבקש מקהילות במצב כלכלי ויזמותי שונה לדבר זה עם זה כשווים. במציאות כזו האזוריות היא פוגענית. דוגמה: רמת חובב, יש בה 10,000 עובדים. המרחק בין רמת חובב לירוחם הוא כרבע שעה אך עובדים 10 עובדים מירוחם. זה אמור להיות עוגן אזורי! השאלה היא למה? תשובה אחת היא עלות ההסעות. תשובה שנייה, חבר מביא חבר - כשאין ירוחמים שמאיישים תפקידים אז לא יגיעו יותר. חייבים שכל הקהילות שבאות למגרש יהיו בתפיסה של כלכלה מקיימת על-מנת לאפשר את האזוריות.
הון מקומי והון חיצוני - קיימות לתפיסתי מורכבת מאחוז העובדים המגיעים מירוחם, אחוז המנהלים מירוחם, אחוז ההשקעה בקהילה ומינופה. לפי התפיסה  הכממית, תושבי המקום צריכים להיות בעלי ההון ומובילים. יש חובה למקד מאמץ משום גודל האוכלוסייה הקטן בירוחם, כדי שזה יהיה כלכלי וכדי שעסקים יצליחו.
אסור לשקר בכלכלה מקיימת! הוא ערך חשוב אך הוא חייב להיבחן במבחן הכלכליות. אם אני לא יכול לשמור הון ומשאבים במובנים כלכליים, אני חייב להעביר לאדם שכן יכול. 
האם אנחנו באמת יודעים לנהל כלכלה כשאנחנו מנהלים  פרויקטים חברתיים? יש להכשיר דור של אנשים קהילתיים ברמת מקצועית של כלכלה וניהול.

רונית שלח- רכזת תחום בניית יכולת, תכנית כמ"מ בשתיל
מציעים מודל שצומח מלמטה, מתייחס למענה לצרכים כדי שפיתוח מקומי יקרה במקום. יהמודל אמור להפוך את מה שקורה בשטח למודל ממוסד שלוקח בחשבון ראיה אזורית הוליסטית.
כמ"מ: מכוונת מטרתה למקום, לרווחת האוכלוסיות המקומיות על כל גוניהם. רגישה לצרכיהן ובונה עצמה על פיהן. כלכלה שנבנית מלמטה.
קיים צורך בשינוי התפיסה הרווחת של הפיתוח הכלכלי. העסקים הקטנים חייבים לפעול אחרת. ללא הקשר עם הרשות שיודעת מה קורה עם היזם ומבינה את צרכיו- זה לא יעבוד.
עיקר תפיסת המודל היא מינוף אפשרויות הפיתוח הכלכלי באזור. הוא מחייב שיתוף פעולה רב-מגזרי בין הציבור, המגזר העסקי, החברה האזרחית על מנת להביא לפיתוח ומקסום פוטנציאל הרישות והמשאבים. 
המודל מתייחס לעסקים קטנים ובינוניים. היחידה שתומכת בבנייה ובהתפתחות שלהן. ברגע שיש תמיכה, יותר יזמים מוכנים לעשות את הצעד. פיתרון שנכון לגיאוגרפיה שלנו.
המודל בבנייה ולמידה מהשטח.

זוהר, שילובים
מעו"ף - הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים יצאה במכרז לגופים שיפעלו בשטח. יש חיבור בין מעו"ף לבין מה שקורה בשטח. הרכז יוצר רשת קשרים שמתאימה למקום, על פי מיפוי המתרחש בשטח, ויודע מה נכון למקום. חייב להיות מעורה היטב במקום (עדיף יליד המקום).
יש את היועצים שעושים את העבודה המקצועית מול היזמים.
יש שולחן היגוי בראשות ראש הרשות, המתכנס מספר פעמים.
צוות מקומי רב מגזרי.
תפיסת העבודה של המרכז מתמקדת ב:
1. ראייה לטווח ארוך- ליווי ארוך על-מנת להבטיח את הישרדותם של היזמים והעסקים.
כמ"מ הופך למרכז ידע ומידע לגבי מה שקורה.
2. הקהילה ככלי לפיתוח עסקי, שיתוף פעולה והדדיות בין העסקים והקהילה. ממנפים זה את זה ויוצרים ביניהם מחויבות.
3. הטמעה וליווי עסקי מתמשך. רוצים להקים מועצה תומכת לכל עסק ועסק, מעין דירקטוריון קטן שילווה אותו לאורך התקופות. הרכז הוא המתכנן של כל העניינים הללו.
4. העבודה היא רב-מגזרית ומשתפת. כל עסק צריך רשת קשרים אחרת. אסור להניח שמה שטוב לעסק אחד טוב לאחר. הרכז אמור להתאים רשת לכל עסק.
5. הקהילה צריכה לרתום מנהיגות מקומית לעניין, להכשיר ולפתח את הפיתוח המקומי.
6. נאמן יזמות ועסקים- לדברר ברשות את חשיבותן של העסקים הקטנים.
7. כלי עבודה ייחודיים. מינוף קהילתי עסקי- איך רותמים ועורכים סינרגיה בין הקהילה לעסקים הקטנים.
התייחסויות מהקהל:
- האם יש צורך בשינוי מבני? לא. המרכז חייב להיות מחובר למעו"ף ולרשות המקומית.
- ייעוץ כמ"מי הוא הרבה יותר מורכב, לוקח יותר זמן ונוגע בהרבה ממשקים. יש לו עלויות כלכליות גבוהות. יש לקחת זאת בחשבון.
- עד כמה יש התייחסות לאוכלוסיית בעלי המוגבלויות?
- יש להתייחס לסוגיית הסודיות על-מנת להביא שיתופים של אנשי עסקים, אחרת אף אחד לא ירצה להיפתח ולשתף.
- תגובתו של מר רן קיוויתי: יש חובת חיבור בין שלטון מקומי לשלטון אזורי. בעבר הרשויות המקומיות היו צריכות לשלם על-מנת לקבל סיוע ממט"י, כיום הכסף מופנה למקומות אחרים ולעשייה. איפה שיש עניין ברשות המקומית- אפשר לעשות הרבה יותר!

המושב התקיים במסגרת הכנס המרכזי, כחלק מאירועי קונגרס הנגב לכלכלה מקומית - דצמבר 2013
כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט