נא להכיר: הצרכנים שקוראים תיגר על הכלכלה
"...ואולי הבשורה תגיע דווקא מדרום הארץ? בחודש הבא יתקיים קונגרס בינלאומי לכלכלה מקומית בנגב, ביוזמת "התוכנית לכלכלה מקומית מקיימת" (כן, יש דבר כזה), הנתמכת על-ידי מספר גופים, ביניהם האיחוד האירופי והקרן החדשה לישראל. אגב, זו ממש אינה התוכנית היחידה שפועלת לקידום הכלכלה האלטרנטיבית בישראל. במהלך העבודה על הכתבה הזו ספרנו כמעט עשר תנועות מקומיות שחרתו את הנושא על דגליהן."
"ברור לנו שבנגב חייבים לייצר אלטרנטיבה וכלים פיננסיים חדשים", אומרת מנהלת התוכנית ד"ר גילי ברוך. "תחשבי מה היה יכול להיות אילו היה מטבע שנקרא 'אופקימה' באופקים".
- או-קיי, אני חושבת...
"אני אעזור לך עם דוגמה: בית חולים סורוקה בבאר שבע, למשל, עושה הרבה רכש. עכשיו עולה השאלה למה לא לקנות מספקים מקומיים. הם מסיעים את הכביסה בכל לילה למרכז הארץ, במקום לספק פרנסה לשמונה מכבסות מקומיות".
- תני לי לנחש: זה יוצא להם זול יותר.
"גם אנחנו היינו משוכנעים שזה הסיפור - אבל לא. בבדיקה שעשינו מצאנו שזה קורה כי סורוקה שייכים לרשת ארצית, ומי שמגבש את ההחלטות האלה הם לא גורמים מקומיים. כאן מתחילה הבעיה. כלכלה מקומית מאתגרת את מבנה הכלכלה הנוכחי. היא מערערת על מבנה השוק: על הריכוזיות שלו, תהליכי קבלת ההחלטות בו, חלוקת הכוח ועל השליטה במנגנונים. היא מעבירה את המשקל למקומי - לקהילות, לגופים ולהתארגנויות אזוריות. כלכלה מקומית היא הרבה יותר דמוקרטית".כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט