מה יכולה רשות מקומית לעשות לטובת העסק המקומי?
התרומה של עסק מקומי בעיר בפריפריה הגאוגרפית לקהילה ולאיכות החיים, אינה מתחילה ונגמרת במספר מקומות העבודה שהוא מייצר. מדובר בשירותים איכותיים וייחודים, המתאימים לצרכים של אנשי המקום, תורמים לקהילה ושבמידה ולא יתקיימו, צריך יהיה לרכוש אותם הרחק מהבית, מה שיהפוך אותם ללא זמינים בעבור חלק ניכר מהתושבים במקום.
לפני כשבוע ביקרתי בחנות מקסימה בערד. חנות ברובע האמנים בעיר, שמוכרת ציוד ליצירה ופנאי. בין לקוחותיה גנים, בתי ספר, מפעילי חוגים, ובעיקר התושבים הפרטיים באשר הם.
ערד היא עיר קטנה. יש בה חנות צעצועים, חנות לציוד משרדי, וחנות יצירה ולכל אחת הייחוד שלה. הן אינן מתחרות זו בזו ובשמחה תפנה האחת אל האחרת במידה וישנם מוצרים שאינה יכולה לספק את המוצר המבוקש. ולמה אני מספרת על החנות, אותה מנהלות אחיות, שגדלו והתחנכו בעיר והיא מהווה מוקד משיכה לתושבים בה? כי החנות עלולה להסגר.
"ערד היא מקום קטן, שאין בו הרבה אטרקציות לשעות הפנאי. אז המון הורים וילדים ובני נוער, ופנסיונרים, עוסקים כאן ביצירה." סיפרה אחת מבעלות המקום, ולהזכירכם – העיר הקרובה האחרת בה ניתן יהיה לרכוש את המוצרים, גם אם לא את היחס החם – נמצאת במרחק של למעלה מחמישים קילומטר, והתחבורה הציבורית בנגב, איך נגיד.... לא משהו...
הקשיים של חנות זו, כמו של עסקים מקומיים אחרים בנגב, נובעים ממספר גורמים שיש לרשות המקומית גם סמכות וגם אחריות לטפל בהם: ראשית - פיתוח התחבורה ציבורית לרובע האמנים. כיום ניתן להגיע אליו רק באמצעות רכב או מוניות, דבר שמייקר את הביקור בחנות בקרוב לחמישים שקלים. זאת בעוד לקניון החדש מופעלת מערכת שאטלים חינמית. שנית - עידוד רכש מקומי של לקוחות ציבוריים. מוסדות חינוך בעיר נהגו לרכוש את הציוד בחנות ולאחרונה בעקבות מכרז לחידוש מאגר הספקים תפנית לחניך מיסודה של קרן רש"י, הוסטו תקציביהם והרכישה מתבצעת מספק גדול מבאר שבע בהזמנות מרוכזות.
לבעלות החנות ברור משמספיק שיהיה שינוי באחד משני הכשלים הללו, תחבורה ציבורית מחד, וחידוש הרכש הציבורי המקומי מאידך, והחנות תוכל לעמוד על רגליה. במידה ושני הדברים יטופלו, אפשר יהיה אף להרחיב את הפעילות, ולהעסיק עובדים נוספים, להרחיב את הייעוצים ההדרכות והחוגים ובקיצור – לשפר את השירות ואיכות החיים לכלל התושבים העוסקים בפעילות יצירה ופנאי.


עירית פורת - תכנית כלכלה מקומית מקיימת


כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט