אודות התכנית
כלכלה מקומית מקיימת (כמ"מ) - Project Wealth: Promoting Local Sustainable Economic Development הינה תכנית בינלאומית לפיתוח ויישום תפיסת הכמ"מ המתקיימת במימון תכנית המענקים ENPI CBCMed של האיחוד האירופי. 
התכנית מהווה פלטפורמה אזורית ובינלאומית לפיתוח ידע, פיתוח מודלים תאורטיים ומעשיים, ולקידום מדיניות מעודדת כמ"מ. התכנית מבוססת על רשת ארגונים, יזמים, רשויות, חוקרים ומוסדות המקדמים את גישת הפיתוח האזורית האלטרנטיבית הזו בנגב ובאגן הים התיכון, להבטחת רווחתם של תושבי האזור והדורות הבאים.

תכנית כמ"מ פועלת בשלוש אסטרטגיות מחוללות שינוי השלובות זו בזו ברמה המקומית והבינלאומית:


1. פיתוח ידע והטמעתו
פיתוח הידע
- פיתוח של מודלים וכלים, ניתוח כלכלי של תהליכים, וניתוח מדיניות וחומרי הדרכה. במסגרת התכנית הוקמה קבוצת מחקר בינלאומית בשיתוף עם מרכז מנדל למנהיגות בנגב ומרכז הנגב לפיתוח אזורי באוניברסיטת בן גוריון, הקבוצה מגבשת ידע ומחקר המבוסס על מחקר אמפירי. ידע מפותח במסגרות נוספות אחרות, כמו במסגרת קבוצת פול"ה-כמ"מ המפתחת מודלים של ייעוץ והדרכה על פי גישת הכמ"מ.
הפצת הידע - הידע משותפינו בארץ ובעולם, מובא ועובר "נגביזציה" (עיבוד בהקשר המקומי), ומוחזר אל השותפים בנגב, בבית לחם ובאירופה. העברת הידע נעשית באמצעות ניוזלטר-המשפך, חוברות הדרכה ומסמכים מקצועיים אחרים, וכן ימי למידה, סיורים, הכשרות ייעודיות, וסדנאות ליועצים, מובילי מיזמים, ארגונים, רשויות, מעצבי מדיניות ואנשי מקצוע. כמו כן גם אתר זה עתיד להוות בית לידע המצטבר שנאסף מהשטח ומהאקדמיה.
תהליכי למידה משותפים - תהליך הלמידה הבינלאומי מתקיים במסגרת PEN - מפגשי למידה וירטואליים מקצועיים המתקיימים אחת לחודשיים יחד עם השותפים לתוכנית ובעלי העניין שלהם מאיטליה, פורטוגל ובית לחם. בנוסף, השותפים נפגשים בארבעה סמינרי למידה המלווים בסיורים מקצועיים במדינות השותפים, כל פעם באירוח שותף אחר.


2. ליווי מיזמים ויוזמות מחוללות שינוי
ליווי מיזמים
- במסגרת הפרויקט נעשה ליווי למיזמים שיחוללו שינוי ממשי במציאות בנגב ובאזור בית לחם, וכן, יהוו דוגמאות מעוררות השראה לעוסקים בפיתוח על פי תפיסת הכמ"מ. הארגון הפלסטיני שיראע' בבית לחם, מקדם מיזם דגל – יוזמה עסקית-חברתית המשלבת תעסוקת נשים פלסטיניות במפעל לייבוש פירות, תוך יצירת מעגלים מתרחבים של מכפילים מקומיים בקרב מגדלי פרי באזור ומשווקים.
בנגב, אנו מסייעים ליוזמות, מהלכים ומיזמים במספר מסגרות: במסגרת מהלכים לקידום רכש מקומי ובאמצעות ייעוץ פרטני.
רשת כמ"מ - כלל המהלכים והמיזמים טווים יחד את רשת הכמ"מ הרחבה, המעודדת שיתופי פעולה ומינוף הדדי של פעילות. המשפך, הניוזלטר של הרשת מתפרסם פעם בחודש ומופץ ללמעלה מ-150 משתמשים.


3. קידום מדיניות אוהדת כמ"מ
הפרויקט מקדם מדיניות אוהדת כמ"מ באמצעות ניירות עמדה וניירות ומדיניות, בנוסף יוצר פלטפורמות של דיאלוג עם מעצבי מדיניות ומקבלי החלטות, ולובי מקומי ואזורי. פעילות קידום המדיניות נעשית על ידי קבוצות פעולה הכוללות את בעלי העניין השונים בהתאם לנושא הנבחר.השותפותכלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט