סיכום מושב: חקלאות עירונית
המושב בהובלת: מורן סלקמון – מנכ"לית משותפת, שבועת האדמה

חקלאות עירונית היא שם כולל למגוון דרכים ושיטות לגידול אוכל טרי ומזין בעיר. החקלאות העירונית עושה שימוש במרחבים שונים ברחבי העיר: פינות מוזנחות, שטחים ציבוריים, גגות הבתים ומוסדות ציבור, גינות פרטיות ואף קירות בניינים. המודלים הם מגוונים, לכל אחד הייחוד שלו: מגינות במרפסות פרטיות או חצרות בתים, דרך גינות קהילתיות שכונתיות ועד לחוות עירוניות מסחריות המספקות מזון, תעסוקה והכשרה לתושבי האזור.

פיתוח חקלאות עירונית הינו תחום התופס תאוצה בעולם כחלק תפיסה של "חשוב עולמי, פעל מקומי".באמצעות פעולות מקומיות הקשורות בגידול מזון ומעבר ליצרנות במקום צרכנות ניתן להתמודד עם בעיות סביבתיות, התפוררות קהילתית וקשיים כלכליים. החקלאות העירונית נותנת מענה להתמודדות עם משבר האקלים העולמי על ידי יצרנות מקומית המצמצמת את פליטות גזי החממה (שינוע, קירור, טיפול מקומי בפסולת) מציעה דרכים להתמודד עם תחלואה ובעיות השמנה, חוסר ביטחון תזונתי והתפוררות קהילתית. גידול מזון בעיר משמר ומטפח את השטחים העירוניים, מחזק את הכלכלה המקומית, המגוון הביולוגי, התרבותי ותורם להעלאת איכות החיים בסביבה העירונית.

ברחבי העולם, ניתן למצוא דוגמאות רבות ומוצלחות בהן קהילות תומכות בחקלאות המקומית וזו מספקת להם מזון מזין ובריא, משרות חדשות, חיזוק כלכלי, פיתוח מקומי ובמה ליזמות יצרנית מגוונת. במושב נבחן את החקלאות העירונית כמנוף לצמיחה כלכלית, באמצעותה ניתן להגדיל את המכפיל המקומי, לייצר מקומות עבודה ולפתח קהילה יצרנית ועצמאית.
במהלך הדיון יוצגו העקרונות המנחים בליווי דוגמאות ונתונים מהעולם, היתרונות של החקלאות העירונית והאתגרים המרכזיים ביישום תכניות ארוכת טווח לקידום התחום בארץ. ההצגה מבוססת על עבודת מחקר מקיפה שנעשתה על ידי ארגון שבועת האדמה, הפועל לקידום חקלאות עירונית בישראל. 
[מצגת]

דוגמאות:
האוונה, קובה. 350 אלף דונם בתוך העיר משמשים לחקלאות. 1.7 טון של אוכל מגודל בתוך העיר. שיקגו - גינה על גג של מרכז צעירים. 450 ק"ג ירקות בשנה. מנילה, פליפינים. מיזם של אקוופוניקה, כולל צמחים ודגים.  
המשותף לכל היוזמות האלה: מגדלים אוכל בתוך העיר מעסיקים מקומיים הדרכות מקצועיות רכישת מקצוע

הרעיון לא חדש, כבר מ-51 הוחלט על ערי גנים – באר שבע בניהם. תושבים קיבלו שטח לגדל מזון ולהקמת פארקים בפועל השטחים היו מוזנחים, אף אחד לא לקח עליהם אחראיות . הפכנו מיצרנים לצרכנים.

יתרונות בחקלאות עירונית:
בריאות אדם וסביבה תזונה וכושר – אנשים אוכלים בריא יותר. 
יתרונות סביבתיים – לא צריך לשנע, לקרר, טיפול בפסולת.
יתרונות חברתיים – הקהילה מתגבשת, מקומות מפגש.
היבטים כלכליים: מייצר מקומות עבודה ומגדיל הכנסה למשפחות. 
לאו דווקא חקלאים – מהנדסים, אדריכלי נוף, רכזים קהילתיים. עוזר לאנשים בעלי מוגבלויות, מאפשר להם להשתלב בעבודה. 
חסכון למשקי בית – במקום לקנות בסופר לגדל בחצר.  
פיתוח עסקים קטנים – מחזקים עסקים מקומיים קטנים. 
פיתוח יזמות – כלי לעודד יצרנות ולעזור לפרטים ליזום עסקים קטנים. 
מעלה את ערך הנדלן - ברגע שהשטח ליד הבית הופך משטח מוזנח לגינה חקלאית. 
מוקד תיירותי – שווקי איכרים, חוות עירוניות – מקום לאירועים תיירותיים, סיורים, סדנאות וכו'.

מספרים: 800 מיליון מועסקים בחקלאות עירונית (קשורים לכלל המערכת). בארה"ב – על כל 1$ שמושקע בגינה קהילתית שמוכרת את התוצרת שלה יש תנובה של 6 $. 1900 גינות קהילתיות בניו יורק הניבו גידולים בשווי 915 אלף דולר בשנה; בסיאטל תנובה של 1.25 מיליון דולר בשנה 9 שווקי האיכרים; בונקובר תורמים 13 מליון דולר בשנה לכלכלה המקומית. ב-8 דונם במילווקי מייצרים ירקות ל-10,000 איש בקירוב, בכל מיני מערכות שונות.  

שבועת האדמה
עמותה המקדמת חקלאות עירונית. חיזוק קהילתי ופיתוח מקומי מקיים. לקיחת אחראיות אישית על המרחב הציבורי. העלאת איכות החיים בסביבה עירונית. יצירת מודלים ניתנים להעתקה לקידום קיימות מקומית. מנהלים כ-15 גינות קהילתיות בבאר שבע, אשקלון וערד.  
לפני שנה כתבו תוכנית עסקית להקמת חווה עירונית בדומה לחווה במילווקי.

החווה העירונית:
7 דונם בשכונה ג' בבאר שבע. תוצרת אורגנית למכירה מרכז הדרכה והדגמה סדנאות עידוד יצרנות לאף אחד בארץ אין מושג מזה חקלאות עירונית והפוטנציאל הטמון בה. יש בעיות בהגדרות המוניצפליות – שטח מסחרי , שצ"פ (שטח ציבורי פתוח). לדוגמה: רוצים להקים חממה , אי אפשר בשצ"פ. חוסר מדיניות בנוגע לחקלאות עירונית. בעיות בתכנון העירוני. בתוך העיר אין הגדרות לשטח חקלאי.
בשבועת האדמה לא יכולים לגשת למכרזים חקלאים בתוך העיר, הם סגורים בפניהם. החווה העירונית תהיה ספינת הדגל של החקלאות העירונית בארץ.  כלכלה מקומית מקיימת
הרשמה לעדכונים
תחומי פעולה נוספים
מאמרים אחרונים
השותפים שלנו
שתיל - הקרן החדשה לישראל, דרך חברון 60/107 באר שבע | טלפון: 0732-445422 | דוא"ל: Galib@shatil.nif.org.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט